A. Veryga sako, kad teisėsauga kėsinasi į anoniminių pranešėjų tapatybę

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį pareiškė, kad teisėsauga kėsinasi į anoniminių pranešėjų apie problemas gydymo įstaigose tapatybę.

Ministras pranešė, kad sausio 8 dieną gavo Klaipėdos policijos raštą su prašymu pateikti detalią informaciją apie anoniminį pranešimą dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovo Vinso Janušonio elgesio – siuntimo laiką, elektroninį paštą, IP adresus.

Pasak A. Verygos, toks prašymas gautas atliekant ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto pagal V. Janušonio kreipimąsi.

Anot jo, tyrimas buvo pradėtas aukštesniojo prokuroro sprendimu. Žemesnės grandies prokuroras tirti pranešimo aplinkybes buvo atsisakęs.

„Mano supratimu, tai griauna visą anoniminio pranešimo principą, tą norą iš tikrųjų išklausyti bendruomenę, galimybę jiems saugiai pranešti apie tai, kas vyksta, apie kažkokius negerus dalykus“, – žurnalistams sakė A. Veryga.

Pasak jo, ministerijai atskleidus minimus duomenis, teisėsauga gali išaiškinti siuntusiųjų pranešimą tapatybę, o anonimiškumą garantuojanti sistema netektų prasmės.

A. Veryga sakė, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, kitas institucijas ir nevyriausybines organizacijas su prašymu paaiškinti, kaip elgtis.

„Aš kaip ministras padarysiu tikrai viską, kad bendruomenės nariai, kurie praneša, būtų apsaugoti“, – kalbėjo ministras.

A. Veryga: vadovas elgiasi neadekvačiai

Ministras tvirtino, kad Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas kreipdamasis į teisėsaugą pasielgė neadekvačiai ir vietoje to turėtų spręsti gydymo įstaigoje išaiškėjusias problemas.

A. Veryga jo veiksmus vertino kaip spaudimą ir gąsdinimą ministerijai.

Pasak jo, pernai atidarius anoniminių pranešimų apie problemas gydymo įstaigose liniją viena dažniausiai skundžiamų įstaigų yra būtent Klaipėdos universitetinė ligoninė.

„Tai rodo, kad tai tikrai nėra vieno žmogaus piktybiškas nusiteikimas. Juo labiau tuose pranešimuose yra įvardijami konkretūs asmenys, tai vadovui turbūt nebūtų sudėtinga ir aiškintis tas konkrečias situacijas“, – sakė A. Veryga.

„Dabar ta reakcija pasakant, kad SAM pati susigalvojo ir tą skundą pasirašė… Aš taip suprantu, kad tokia mintimi vadovaujantis bandoma išsiaiškinti tuos IP adresus tikintis, kad jis galbūt bus mano?“, – pridūrė jis.

Lietuvos priklausomybės ligų instituto valdybos pirmininkas Jonas Fugalis žurnalistams sakė, kad atėmus galimybę medikams pranešti anonimiškai apie problemas, sistema neturėtų galimybių keistis.

„Tam, kad medikai mažiau „degtų“, o pacientai gautų kokybiškesnes sveikatos apsaugos paslaugas, turėtume pradėti apie problemas kalbėtis atvirai ir nieko neslėpti“, – teigė J. Fugalis.

„Iš esmės, šito anoniminio pranešimo, detalių apie jį atskleidimas pasėtų baimę visoje medikų bendruomenėje ir užkirstų kelią bet kokios grįžtamojo ryšio sistemos diegimui ir padėtų pamatus ydingai teisinei praktikai“, – teigė Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos vadovė Aldona Baublytė tvirtino, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje iki šiol tvyro įtampa ir žmonės atsargiai vertina galimybes kalbėti apie savo problemas darbe.

Pernykščiame anoniminiame skunde teigiama, kad Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas V. Janušonis kelia darbuotojams baimę bei nepakeliamą įtampą. Taip pat skundžiama ligoninės vyriausioji slaugos administratorė, kad ji vykdo psichologinį smurtą.

Ligoninės vadovas po šio skundo kreipėsi į teisėsaugą dėl šmeižto. 

Klaipėdos prokuratūros atstovė Ignė Rotautaitė-Pukenė BNS patvirtino, kad ikiteisminis tyrimas yra vykdomas.

Ji tvirtino kol kas negalinti pateikti platesnių komentarų apie argumentus dėl tyrimo pradėjimo ar priemonių išsaugoti pranešėjų anonimiškumui.

Policija situaciją žada pakomentuoti vėliau antradienį.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *