Apeliacinis teismas nesutiko H. Daktarui skirti terminuotą bausmę

Lietuvos apeliacinis teismas nesutiko terminuoti įkalinimo bausmės iki gyvos galvos nuteistam Henrikui Daktarui.

Teismas pirmadienį pranešė atmetęs nuteistojo skundą dėl Kauno apygardos teismo gruodžio 11 dienos nutarties, kuria atsisakyta H. Daktarui skirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pakeisti terminuoto laisvės atėmimo bausme.

Apeliacinis teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas teisingai įvertino bylos aplinkybes, reikšmingas sprendžiant klausimą dėl nuteistajam skirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo, ir padarė pagrįstą išvadą, jog šiuo metu dar nėra pagrindo H. Daktarui skirti terminuotą bausmę.

Teismų vertinimu, vien aplinkybė, jog H. Daktaras jau yra atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, nesudaro pagrindo keisti paskirtą bausmę, kadangi nuteistojo elgesys laisvės atėmimo bausmės atlikimo metu nebuvo nepriekaištingas, H. Daktaras yra teistas už daugelio nusikaltimų, tarp jų ir kvalifikuotų nužudymų, padarymą, net ir praėjus daugiau nei 20 metų nuo padarytų labai sunkių smurtinių nusikaltimų, nepripažįsta savo kaltės, mano, kad yra nuteistas nepagrįstai griežta bausme.

Taip pat teismas pažymėjo, jog faktas, kad H. Daktaras laikosi nusikalstamos subkultūros pažiūrų, kelia pagrįstų abejonių jo pasirengimu išėjus į laisvę siekti savo tikslų teisėtais būdais ir priemonėmis.

Teismas atsižvelgė į nuteistojo ir jo gynėjo skunde išdėstytus motyvus dėl H. Daktaro vyresnio amžiaus, turimų sveikatos problemų, teigiamų elgesio pokyčių (palaiko socialinius ryšius su šeimos nariais, yra skatinamas), tačiau bausmės atlikimo metu nuteistasis tris kartus pažeidė nustatytus vidaus tvarkos ir režimo reikalavimus, o tai neleidžia vertinti jo elgesio viso bausmės atlikimo metu kaip nepriekaištingo.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis įsigalioja jos priėmimo dieną ir yra neskundžiama.

Netenkinus teikimo dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo, pakartotinai į teismą dėl bausmės pakeitimo galima kreiptis po vienų metų nuo nutarties įsiteisėjimo dienos.

H. Daktaro bausmės pradžia – 2009 metai, kai jis buvo sulaikytas Bulgarijoje ir įkalintas. Klaipėdos apygardos teismas 2013 metų birželį jį nuteisė dėl to, kad 1993–2000 metais vadovavo nusikalstamam susivienijimui. Jo dalyviai buvo ginkluoti sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, šaunamaisiais ginklais, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose – nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose.

H. Daktaras pernai kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą, vėliau – Apeliacinį teismą, prašydamas sušvelninti jam skirtą bausmę. Tuomet šie teismai jo skundus atmetė.

Pirmąsyk už grotų H. Daktaras atsidūrė būdamas 19 metų. Dabar jam yra 62-eri.

1996 metų vasario 3 dieną H. Daktaras buvo sulaikytas prevencine tvarka, o balandžio 1 dieną suimtas ir iš įkalinimo įstaigos paleistas 2001 metais, kai atliko bausmę kitoje byloje. Kitą kartą suėmimą H. Daktarui teismas skyrė 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Henytė“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto 2009 metų rugsėjo 4 dieną.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *