Apeliacinis teismas netenkino A. Paleckio prašymo nušalinti prokurorę

Nuotrauka BFL/ Žygimantas Gedvila

Apeliacinis nusprendė nenušalinti nuo Algirdo Paleckio bylos valstybės kaltintoją Generalinės prokuratūros prokurorę Vilmą Vidugirienę.

Nuotrauka BFL/ Rokas Lukosevicius

Teisėja Vitalija Norkūnaitė paskelbė, kad nebuvo nurodyti įstatyme numatyti pagrindai prokurorės nušalinimui.

A. Paleckis nušalinimą motyvavo tuo, kad 2018 metų gruodžio dieną, buvo surengta spaudos konferencija, joje dalyvavo Valstybės saugumo departamento, policijos ir prokuratūros vadovai.

„Jėgos struktūrų vadovai dar tik prasidėjus ikiteisminiam tyrimui viešai apkaltino mane šnipinėjimu, šie trys pareigūnai pažeisdami sąžiningo teismo principą, viešai įvardijo mane padarius sunkų nusikaltimą, taip padarytas spaudimas teismui ir visuomenei“, – per posėdį kalbėjo A. Paleckis.

Jis sako, kad leidimą skelbti ikiteisminio tyrimo medžiagą turėjo išduoti ikiteisminį tyrimą jo byloje kontroliavusi Generalinės prokuratūros prokurorė V. Vidugirienė.

„Jei ji leidimo neišdavė, tai nekontroliavo proceso“, – mano A. Paleckis.

2019 metų gruodžio 19 dieną teisėsauga paskelbė atliekanti naują tyrimą dėl galimo šnipinėjimo Rusijai, kur įtarimai pareikšti neįvardijamam „visam tinklui asmenų“, tarp jų – buvusiam Socialistinio liaudies fronto lyderiui Algirdui Paleckiui.

„Yra suimtas Lietuvos pilietis, žinomas visuomenėje, Algirdas Paleckis. Suimtų yra ir daugiau asmenų“, – tada spaudos konferencijoje pranešė tuometinis generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Tačiau Apeliacinis teismas nuo bylos nušalino šioje byloje nuo atsakomybės atleisto Deimanto Bertauskui valstybės skirtą advokatę Zitą Malovą.

Su A. Paleckiu teistas, tačiau už pagalbą tyrimui nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas vilnietis D. Bertauskas neatvyko į posėdį.

Jis pranešė, kad jame negali dalyvauti, be to, prašo nušalinti naujai jai paskirtą valstybės gynėją. 

„Priežastis nurodyta ikiteisminio tyrimo medžiagoje“, – teismui nurodė D. Bertauskas.

D. Bertauską ir per ikiteisminį tyrimą, ir nagrinėjant teisme, gynė valstybės skirti advokatai. Šiaulių apygardos teisme jam atstovavo ne Z. Malova, o kitas valstybės skirtas gynėjas Modestas Švažas.

Apeliacinis teismas mano, kad D. Bertauskas turi teisę gauti kitą gynėją, pasitikėjimas tarp advokato ir ginamojo yra svarbus.

Posėdis atidėtas lapkričio 16 dienai, per tą laiką bus surastas naujas valstybės skirtas advokatas.

Liepos pabaigoje Šiaulių apygardos teismas jį pripažino kaltu ir skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Jei apkaltinamasis nuosprendis bus paliktas galioti, A. Paleckis kalės maždaug puspenktų metų, nes į bausmės laiką įskaičiuoti suėmime jo praleisti 18 mėnesių.

Šiuo metu A. Paleckis yra laisvėje – teismas paliko galioti intensyvią priežiūrą ir anksčiau sumokėtą 50 tūkst. eurų užstatą. Kartu su juo byloje buvo teisiamas vilnietis verslininkas D. Bertauskas: jis prisipažino ir bendradarbiavimo su teisėsauga, todėl buvo atleistas nuo atsakomybės ir yra saugomas valstybės.

A. Paleckis kaltę neigia ir tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą, esą bendraudamas su Rusijos piliečiais nežinojo apie jų ryšius su Rusijos slaptosiomis tarnybomis, bendravimas buvo išimtinai susietas su jo žurnalistine, politine veikla bei bendro verslo su D. Bertausku kūrimu, vykdymu.

Bylos duomenimis, D. Bertauskas ir A. Paleckis turėjo surinkti informaciją apie Lietuvos teisėjus, prokurorus, specialistus, tyrusius Sausio 13-osios bylą.

Praėjusiame dešimtmetyje A. Paleckis buvo nuteistas už sovietų agresijos neigimą per 1991 metų Sausio 13-osios įvykius, kai pareiškė, kad tądien „saviškiai šaudė į savus“.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *