Baltijos šalys atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatus

Nuotrauka lrv.lt

Estijos vyriausybė ir Lietuvos bei Latvijos parlamentai antradienį paskelbė nepripažįstantys Baltarusijoje anksčiau šį mėnesį įvykusių prezidento rinkimų rezultatų ir paragino surengti pakartotinį balsavimą, kurs būtų laisvas ir sąžiningas.

Lietuvos Seimas antradienį per neeilinę sesiją priėmė rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų ir įvesti sankcijas šios šalies pareigūnams. Parlamentarų patvirtintame dokumente taip pat raginama nepripažinti autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos legitimumo.

Už dokumentą balsavo 120 Lietuvos parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš, įskaitant ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovus. Susilaikė du Mišrios Seimo narių frakcijos atstovai – Vytautas Bakas ir Povilas Urbšys. 

„Mes palaikome Baltarusių tautos apsisprendimą, nepripažįstame rugpjūčio 9 dienos rinkimų rezultatų, mes nelaikome Aliaksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos Respublikos vadovu, mes reikalaujame naujų, skaidrių, demokratiškas procedūras atitinkančių prezidento ir parlamento rinkimų, mes siūlome inicijuoti tarpininkavimo misiją, mes raginame įvesti individualias sankcijas visiems, kurie šiuos rinkimus suklastojo, ir visiems, kurie atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė rezoliucijos projektą pristatęs konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Nuotrauka BFL/ Irmantas Gelūnas

Pagal rezoliuciją, sankcijos turėtų apimti draudimą atvykti ir lėšų įšaldymą asmenims, atsakingiems „už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus ir kitus nusikaltimus“.

Parlamentarai paragino nutraukti prievartos naudojimą prieš taikius demonstrantus, nedelsiant paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus, užtikrinti spaudos, susirinkimų ir kitas politines bei pilietines laisves Baltarusijoje.

Rezoliucijoje taip pat kviečiama skirti paramą baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms, surengti neeilinį Europos Vadovų Tarybos posėdį situacijai Baltarusijoje aptarti, įskaitant ir visos Europos Sąjungos embargo Baltarusijos atominės elektrinės Astrave gaminamai elektrai klausimą. 

Latvijos Saeima antradienį taip pat priėmė pareiškimą, kuriuo Baltarusija raginama surengti pakartotinius rinkimus ir leisti juose opozicijai dalyvauti lygiateisėmis sąlygomis.

Šimtą vietų turinčioje Saeimoje už šį dokumentą nubalsavo 80 įstatymų leidėjų. Rezoliucijos projektui palaikymą anksčiau išreiškė parlamento Užsienio reikalų komitetas.

Latvijos parlamentarai paragino Minską surengti naujus prezidento rinkimus, laikantis tarptautinės bendrijos pripažįstamų demokratijos standartų, užtikrinti vienodą opozicijos prieigą prie visų valstybinės žiniasklaidos kanalų ir sudaryti sąlygas opozicijos kandidatams sąžiningai varžytis.

Latvių įstatymų leidėjai ragina Baltarusiją įsileisti tarptautinius rinkimų stebėtojus ir leisti visų lygių rinkimų komisijose dalyvauti visų kandidatų atstovams, sakoma pareiškime.

Saeima taip pat išreiškė susirūpinimą dėl represijų ir smurto prieš Baltarusijos pilietinės visuomenės veikėjus ir nepriklausomą žiniasklaidą. Parlamentas atkreipė dėmesį, kad žodžio ir susirinkimų laisvė yra vienos iš pagrindinių žmogaus teisių. Įstatymų leidėjai paragino paleisti visus pastarosiomis dienomis neteisėtai sulaikytus opozicijos protestų dalyvius ir politinius kalinius.

Latvijos parlamentas taip pat paragino šalies vyriausybę palaikyti planuojama ES sankcijas Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus ir rinkimų klastojimą.

Atitinkamus dokumentus Estijos ir Lenkijos parlamentai priėmė praėjusią savaitę. 

Estijos vyriausybė antradienį dar kartą patvirtino nepripažįstanti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų ir nelaikanti balsavimo nei laisvu, nei sąžiningu.

Baltarusijoje po rugpjūčio 9-ąją įvykusių rinkimų tęsiantis opozicijos protestams ir streikams, 65 metų autoritariškasis Baltarusijos lyderis patiria vis didesnį spaudimą.

A. Lukašenka atmetė raginimus atsistatydinti, kaip ir galimybę surengti naujus rinkimus. Pirmadienį jis protestuotojams pasakė: „Kol manęs nenužudysit, rinkimų nebus.“

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.