Baltijos šalys pirmadienį skelbs sankcijas Baltarusijai – G. Nausėda

Nuotraukos autorius Robertas Dačkus/ lrp.lt

Baltijos šalys pirmadienio popietę paskelbs sąrašą asmenų, kurie už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš protestuotojus Baltarusijoje bus draudžiama atvykti į Lietuvą, Latviją ir Estiją.

Tai pirmadienį per spaudos konferenciją pranešė prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, sankcionuojamų asmenų sąrašas vėliau bus pildomas.

„Visą pastarąją savaitę vyko parengiamieji darbai, buvo derinamas sąrašas žmonių, kurie turėtų būti įtraukti į sankcijų sąrašą“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Šiandien po pietų Lietuva, Latvija ir Estija tokį sąrašą pateiks. Jame bus apie 30 pavardžių, tačiau tai bus tik pradinė sąrašo versija, be abejonės, šitas sąrašas ateityje bus pildomas naujais žmonėmis ir pareigūnais“, – teigė šalies vadovas.

Pasak jo, sąraše, kuriame yra ir Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, esantys pareigūnai negalės atvykti į Lietuvą, Latviją ir Estiją. Keli jų, anot prezidento, pastaraisiais metais lankėsi Lietuvoje.

„Kol kas mes kalbame apie pareigūnų judėjimo apribojimus. Ponas Lukašenka yra tame sąraše. Patikrinome patį sąrašą ir nustatėme, kad iš šio sąrašo trys asmenys per pastaruosius penkerius metus lankėsi Lietuvoje, vienas iš jų – net 15 kartų“, – sakė G. Nausėda.

Anot jo, Lietuva nuo pat pradžių sakė, kad jei Baltarusijos režimas nesieks deeskalacijos ir dialogo, sankcijos gali būti viena paveikiausių priemonių.

„Mes jau pačioje pradžioje sakėme, kad turime siekti taikaus dialogo ir sutarimo tarp įvairių tiek pilietinės visuomenės, tiek režimo jėgų tam, kad valdžios perdavimas įvyktų sklandžiai. Taip pat siekti deeskalacijos, suimtų žmonių paleidimo“, – kalbėjo prezidentas.

„Šiandien mes matome, kad režimas yra nepasirengęs. Jau pradiniame etape sakėme, kad jei šis scenarijus neišsipildo, be jokios abejonės, sankcijos yra dar viena galima poveikio priemonė ir ES sankcijų taikymas būtų bene veiksmingiausia priemonė“, – teigė G. Nausėda.

„Auksinės Baltarusijos trąšos“

A. Lukašenka penktadienį pagrasino įvesti ekonomines sankcijas Lietuvai, kaip kerštą už opozicijos palaikymą. Jis paskelbė nurodęs šalies vyriausybei pateikti siūlymus, kad komerciniai kroviniai būtų nukreipti iš Klaipėdos uosto į kitus uostus.

Baltarusiški kroviniai Klaipėdos uoste sudaro apie trečdalį metinės krovos. G. Nausėda sako, kad toks sprendimas neišeitų į naudą pačiai Baltarusijai ir pabrangintų baltarusiškas trąšas, kurios kraunamos Klaipėdos uoste, įmonėje Birių krovinių terminalas (BKT).

„Bet kokiu atveju tai neišeis į naudą Baltarusijos ekonomikai. Alternatyvų panaudojimas ir įgyvendinimas mums, turbūt, leis susidurti su nauja produkcijos rūšimi tarptautinėje rinkoje ir ta produkcija vadinsis auksinės Baltarusijos trąšos“, – sakė G. Nausėda.

Anot jo, tiek ES, tiek Lietuvoje kalbama apie tai, kad nereikia taikyti ekonominių sankcijų Baltarusijai, nes tai turės neigiamą įtaką jos gyventojams.

„Tačiau jeigu A. Lukašenka galvoja, kad ekonomines sankcijas reikėtų pritaikyti pačiai Baltarusijai, jis gali tai daryti, kol kas jis disponuoja atitinkama jėga tokius sprendimus priimti“, – teigė prezidentas.

Lietuvos ministrai, uosto bei jo krovos įmonių, taip pat krovinius vežančių „Lietuvos geležinkelių“ vadovai pabrėžia, kad krovinių nukreipimas nuo Klaipėdos uosto būtų ekonomiškai nenaudingas pačiai Baltarusijai.

Be to, Klaipėdos uosto vadovas Algis Latakas sakė, kad greitai krovinius nukreipti kita kryptimi yra neįmanoma.

Anot jo, nuo 2006-ųjų, kuomet baltarusiški kroviniai pasuko Klaipėdos kryptimi, srautas augo nuolatos, uostas atliko dideles investicijas tam, kad infrastruktūra būtų pritaikyta baltarusiškiems kroviniams.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.