Dalis žemdirbių toliau kritikuoja ministrą ir strateginį planą

Kęstutis Navickas/ Nuotrauka BNS/ Lukas Balandis

Dalis žemdirbių toliau kritikuoja žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką bei ministerijos parengtą Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginį planą. Žemdirbių teigimu, ministro sprendimai nėra derinami su žemdirbiais, jie naikina šalies žemės ūkį, todėl jie kartoja, kad K. Navickas turi trauktis iš posto. 

Žemės ūkio tarybos atstovų teigimu, ministras klaidina teigdamas, jog strateginis planas Europos Komisijai buvo pateiktas laiku – iki gruodžio 31 dienos. 

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis sako, kad strateginį planą žadama apskųsti. 

„Ministras yra Lietuvos nelaimė, atėjus į žemės ūkį. Pirma, tai, kad jis sugriovė miško ūkį, ką mums pasakė ir miškininkai. Kas paruošė ir ruošia strateginį planą – vieną dieną jis sako, kad čia nežiūrėkit, čia bus kitaip, kitą dieną šaukiasi kitus, vėl nežiūrėkit, čia bus kitaip. Dabar pasirodo, kad planas nei laiku atiduotas, nei priduotas. Manau, mes šitą strateginį planą apskųsime ir mūsų reikalavimus turės žiūrėti“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė J. Vilionis. 

Vėliau BNS jis patikslino, kad dėl planas bus skundžiamas ne teismams – dėl jo jis jau skundėsi ES žemės ūkio komisarui Januszui Wojciechowskiui (Janušui Voičekovskiui), su juo žadama kalbėti ir vėliau.  

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkė ir Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė Danutė Karalevičienė teigia, jog planas yra nesuderintas su ūkininkais.

„Iškilo kausimas, ar ministras meluoja, ar nesuvaldo situacijos ministerijoje. (…) Šiandien kuo toliau, tuo mažiau matome, kad kaimietis yra gerbiamas žmogus. Jis darosi nereikalingas ir tik simboliškai vadinamas ūkininku“, – teigė D. Karalevičienė. 

„Mes pasigendame bendradarbiavimo, mūsų pasiūlymai nugula į į lentynas“, – pridūrė ji. 

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad ministras klaidina Seimo Kaimo reikalų komitete kalbėdamas, jog Europos Komisijai strateginis planas pateiktas laiku. 

„Sausio 5 dieną ministrui pristačius, kad Lietuva yra pateikusi Lietuvos kaimo plėtros strateginį planą Europos Komisijai, sekančią dieną ES leidiniuose pasirodė informacija, kad Lietuva yra tarp tų, kurios nepateikusios. Po to sulaukus paaiškinimo iš ministerijos, kad čia įvyko tik techninio lygio klaida ir planas yra pateiktas. Tai sukėlė pakankamai audringą reakciją tarp žemdirbių“, – kalbėjo R. Juknevičius. 

Jis taip pat teigė, kad ministerija nebuvo sudariusi darbo grupės, kuri rengtų planą, tačiau atskiros jo dalys buvo derinamos su kai kuriomis asociacijomis. R. Juknevičiaus teigmu, ūkininkams sunku suprasti strateginio plano rengimo eigą ir pokyčius. 

„Dokumentas didžiąja dalimi parašytas lietuvių kalba, bet gal trečdalis yra anglų. Randame ir portugalų, ir ispanų, vengrų, suomių kalbą. (…) Dokumentų versijų buvo net septynios ir nebuvo, kad vieną pateikus matytume, kas joje pasikeitė. Keitėsi versijų puslapių skaičius, bet suprasti žmogui, kuriam tai svarbu ir rūpi, kas tuose dokumentuose skiriasi, buvo sunku“, – sakė R. Juknevičius. 

Jis taip pat kritikavo ministro sprendimą dėl daugiamečių pievų atstatymo bei žemės ūkio technikos registravimo tvarkos. Jis taip pat abejojo, ar ministerija teisingai paskirsto Europos Sąjungos skiriamas lėšas. 

„Kuo užsiima šiuo metu ministerija – ministro munduro plovimas vyksta ir tas dalykas daromas įvairiais būdais“, – teigė jis.  

J. Vilionis taip pat kritikavo sprendimus dėl ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano lėšų skyrimo pelkėms, o ne melioracijos įrenginiams. 

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos vadovas Jonas Sviderskis pabrėžė, kad Lietuvos žemdirbiai ateityje nepajėgs išmaitinti savo tautos. 

Jonas Sviderskis, Jonas Vilionis, Raimundas Juknevičius, Danutė Karalevičienė/ Nuotrauka BNS/ Lukas Balandis

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *