Degalų kainos nusistovėjo

Metų pradžioje degalų kainoms pašokus aukštyn dėl padidintų akcizų ir išaugusios naftos kainos, dabar jos taip smarkiai nebesvyruoja. Portalo pricer.lt įkūrėjas sako, kad degalinių tinklai skirtingai didina kainas, o jų žirklės gali siekti ir 16 centų.

Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė teigia, kad kainos pastaruoju metu nusistovėjo.

„Dyzelino kainos dabar svyruoja keletą centų į vieną ar kitą pusę, bet iš esmės jos yra nusistovėjusios. O benzino kainos yra daugmaž tame pačiame lygyje“, – BNS sakė D. Jokšienė.

„Orlen Lietuvos“ duomenimis, sausio 23 dieną, palyginti su praėjusių metų pabaiga, didmeninė dyzelino kaina nukrito pora centų iki 1,02 euro, tačiau A95 benzino pakilo apie tris centus iki 1,12 euro.

D. Jokšienė kainų krypties skirtumą aiškina tuo, kad dyzelino paklausa galėjo būti mažesnė nei benzino.

„Iš esmės yra du dalykai: yra naftos kaina ir „Platts“ indeksas, pagal kurį nustatomos didmeninės kainos ir Lietuvoje. Jis taip pat daro įtaką paklausai, tiek dyzelinui, tiek benzinui. Galbūt dyzelino paklausa tuo metu buvo truputėlį mažesnė negu benzino ir tas padarė įtaką didmeninėms kainoms“, – sakė ji.

Pasak asociacijos vadovės, mažmeninės kainos nuo metų pradžios didėjo.

„Mažmeninės kainos didėja ir jų didėjimas buvo lemtas jau gruodžio mėnesio didmeninių kainų padidėjimo. O po to dar padidėjo akcizas ir vėlgi palaipsniui, ne visos įmonės vienu metu padidino kainas, ir, be abejo, atsispindėjo ir didmeninių kainų pokytis“, – sakė D. Jokšienė.

Padidėjus akcizams ir metų pradžioje pabrangus naftai, degalinės kainas kėlė nevienodai, pastebi portalo pricer.lt įkūrėjas Arūnas Vizickas.

Anot jo, kainų žirklės tarp didžiųjų ir mažųjų degalinių tinklų gali siekti net 16 centų.

„Skirtumas yra labai reikšmingas. Jis sudaro apie 16 centų, jeigu imti kainą, kad 1,20 euro yra bazė, tai 16 centų skirtumas yra toks, kad jį galima skaičiuoti dešimtimis procentų. Čia turbūt didžiausias žirkles matome tarp smulkiųjų prekybininkų, kaip „Jozita“ ar „Skulas“, ir grupės, kuri pernai veikė kone sinchroniškai – „Circle K“, „Orlen“, „Viada“, – BNS sakė A. Vizickas.

Pricer.lt sausio 14 dieną atliktas kainų tyrimas parodė, kad degalai pigiausi tinkle „Jozita“, brangiausi – „Circle K“ degalinėse: litro A95 benzino kaina svyravo nuo 1,17 iki 1,29 euro.

Tuo metu dyzelino kainų žirklės siekė 1,09–1,24 euro, o pigiausiai dyzelino galima užsipilti taip pat „Jozitoje“, brangiausiai – „Circle K“.

A. Vizickas sako, kad degalų kainoms artimiausiu metu įtakos darys naftos kainos, nes akcizų pokyčiai jau į mažmeninę kainą yra įskaičiuoti.

Jis taip pat pastebi tendenciją, kad naftai brangstant, žaliavos brangimas degalinėms atsiliepia labai greitai, o kai pinga – tuomet jaučiamas atsilikimas.

„Jeigu brangsta, tai brangsta tą pačią dieną. Degalinės brangina iš karto, bet kai eina pigimo laikotarpis, kainų svyravimai atsilieka nuo įvykių“, – sakė A. Vizickas.

„Brent“ naftos barelio kaina šią savaitę krito apie 4 JAV doleriais ir savaitės pabaigoje svyruoja netoli 62 JAV dolerių už barelį ribos.

Kaina nukrito po to, kai JAV ir Irano konfliktas nebuvo labiau eskaluojamas. Tuo pat metu analitikai pastebi, kad artimiausiu metu įtaką rinkai gali daryti ir Kinijoje siaučiantis mirtinas virusas, dėl kurio žmonės gali mažiau keliauti, kas sumažintų degalų paklausą.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *