Dėl nelietuviškų raidžių dokumentuose laukiama Aukščiausiojo Teismo išaiškinimo

Nuotrauka lrv.lt

Valdančiajai koalicijai žadant į politinę darbotvarkę grąžinti nelietuviškų asmenvardžių rašybos dokumentuose klausimą, Registrų centras teigia, kad sprendžiant šią situaciją svarbu sulaukti Aukščiausiojo Teismo išaiškinimo dėl diakritinių ženklų naudojimo.

Registrų centro atstovai sako, kad dabar susiduria su dviprasmiška situacija, kai privalo vykdydami teismų sprendimus registruose bei informacinėse sistemose įrašyti lotyniško pagrindo asmenvardžius su kitų kalbų diakritiniais ženklais, nors nacionalinė teisė aiškiai sako, kad asmens vardas ir pavardė turi būti rašomi tik lietuviškais rašmenimis.

Registrų centras Aukščiausiajam Teismu yra apskundęs Panevėžio apygardos teismo sprendimą, kuriuo nurodyta su užsieniečiu susituokusiai Lietuvos pilietei išduoti santuokos sudarymo įrašą su jos pageidaujama pavarde, kurioje yra raidė „ć“ su užsienio kalboje diaktriniu naudojamu ženklu.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šią bylą numato nagrinėti balandžio mėnesį.

Registrų centro skaičiavimu, galimybė tvarkomuose registruose ir informacinėse sistemose įrašyti asmenvardžius su visais lotyniškų raidžių diakritiniais ženklais pareikalautų apie 2 mln. eurų investicijų į registrų ir sistemų atnaujinimą, jis užtruktų mažiausiai dvejus metus.

Duomenis iš Registrų centro registrų ir informacinių sistemų gauna ministerijos, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“, Valstybinė ligonių kasa, Lietuvos policija, Statistikos departamentas, todėl ir jos turėtų investuoti į savo turimų sistemų atnaujinimą, kad būtų pasirengusios priimti ir „perskaityti“ asmenvardžius su diakritiniais ženklais.

Registrų centro teigimu, tokios situacijos gali sukelti problemų sklandžiam asmens dokumento išdavimui, piliečių galimybėms gauti paslaugas, išmokas ar pašalpas.

Registrų centro Teisės departamento vadovė Ingrida Danėlienė sako, kad šis klausimas privalo būti sprendžiamas valstybės lygiu, nes šiuo metu žmogus gali apginti savo teisę į originalų vardą ir pavardę tik kaskart kreipdamasis į teismą.

„Manome, kad šis asmenvardžių klausimas turėtų būti sprendžiamas valstybės lygiu, formuojant vieningą precedento galią turinčią Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką, ypač tol, kol valstybėje nėra priimti atitinkami įstatymai. Tai svarbu pirmiausia patiems žmonėms, o ne tik Registrų centrui bei kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms“, – BNS atsiųstame komentare teigė I. Danėlienė.

Centro dešinės valdančioji koalicija yra įsipareigojusi siekti įstatymais įteisinti „asmenvardžių rašybą pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis“. Šiuos klausimus žadama svarstyti pavasario sesijoje. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.