Draudimą atvykti Rusijos piliečiams Baltijos šalys ir Lenkija įgyvendins iki rugsėjo 19-os

Nuotrauka BNS/ Kęstutis Vanagas

Baltijos šalys ir Lenkija susitarimą uždaryti sienas Rusijos piliečiams įgyvendins iki rugsėjo 19 dienos, ketvirtadienį paskelbė šių šalių premjerai.

Keturių šalių ministrų pirmininkų pareiškime pažymima, kad keliavimas Europos Sąjungoje (ES) yra privilegija, o ne žmogaus teisė, ir nepriimtina, kad valstybės agresorės piliečiai gali laisvai keliauti po ES, o tuo metu žmonės Ukrainoje yra kankinami ir žudomi.

„Tarp į ES ir Šengeno erdvę atvykstančių Rusijos piliečių yra asmenų, kurių atvykimo tikslas yra pakenkti mūsų šalių saugumui, nes trys ketvirtadaliai Rusijos piliečių remia Rusijos agresijos karą Ukrainoje“, – taip pat sakoma premjerų deklaracijoje.

Nuotrauka Ingrida Šimonytė/ twitter.com

Pasak dokumento, Estija, Latvija, Lietuva ir Lenkija sutarė dėl bendro regioninio požiūrio ir išreiškia „politinę valią ir tvirtą ketinimą nustatyti nacionalines laikinąsias priemones ES vizas turintiems Rusijos piliečiams“.

Deklaracijoje nurodoma, kad turizmo, kultūros, sporto ir verslo tikslais keliaujančių Rusijos piliečių atvykimas į Šengeno erdvę bus apribotas kiekvienai valstybei priėmus nacionalines laikinas priemones ir turėtų įsigalioti kiekvienoje iš šalių atskirai iki rugsėjo 19 dienos. 

„Didžioji dalis vizų Rusijos piliečiams buvo išduota prieš Rusijos plataus masto agresiją Ukrainoje esant kitokioms geopolitinėms sąlygoms ir aplinkybėms“, – nurodoma dokumente, kurį pasirašė Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė, Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinis, Estijos premjerė Kaja Kallas ir Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis)

Šalys taip pat sako palankiai vertinančios sprendimą sustabdyti ES ir Rusijos vizų režimo supaprastinimo susitarimo galiojimą kaip būtiną pirmąjį žingsnį, tačiau pažymi, kad reikia imtis „dar griežtesnių priemonių“ ir ženkliai sumažinti išduodamų vizų, visų pirma turistinių, skaičių bei Rusijos piliečių srautą į ES ir Šengeno erdvę.

Toliau įleis humanitariniais pagrindais

„Pabrėžiame, kad tai nėra visiškas uždraudimas atvykti, toliau galios teisėtos išimtys, dėl kurių bendrai susitarta, disidentams, humanitariniams atvejams, šeimos nariams, leidimų gyventi šalyje turėtojams, išimtys, susijusios su krovinių ir transporto paslaugų teikimo supaprastinimu, diplomatinėmis atstovybėmis, Kaliningrado asmenų tranzito supaprastinimu ir t. t. Mes visiškai palaikome būtinybę toliau remti Putino režimo priešininkus ir sudaryti jiems galimybes išvykti iš Rusijos“, – sakoma pareiškime.

Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas komentuodamas sprendimą sakė, kad didėjantys Rusijos piliečių srautai į valstybes, turinčias sausumos sienas su Rusija, „jau seniai kelia nerimą“.

„Matome nuotaikas Rusijos federacijoje, kur trys ketvirtadaliai žmonių palaiko karą Ukrainoje, tai grėsmė mūsų valstybių saugumui, grėsmė nacionaliniam saugumui, vidaus tvarkai, ir todėl buvo nuspręsta pradėti įgyvendinti regioninį susitarimą, kaip tas atvykimas Rusijos piliečiams, turintiems Šengeno vizas, bus ribojamas“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė M. Adomėnas.

Jis pabrėžė, kad disidentai, laisvės kovotojai, nepriklausomi žurnalistai ir kiti  humanitariniais pagrindais atvykstantys žmonės bei jų nariai bus įleidžiami, kaip ir ES piliečių šeimos nariai, jūrininkai, Kaliningrado tranzitu vykstantys žmonės ir t. t.

„Yra labai aiškus sutarimas, jog piliečiai, kurie priešinasi V. Putino režimui ir karui Ukrainoje, jų palaikymas neabejotinas ir sąlygos jiems atvykti bus užtikrintos“, – sakė M. Adomėnas.

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius sakė, kad Lietuvoje ši tvarka bus įgyvendinta papildant nutarimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo.

„Išeities taškas – nepaprastosios padėties nutarimo papildymas nauju punktu, kuriame bus nurodoma, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyba bus įgaliota įleisti tik tuos Rusijos piliečius, kurie atitiks tam tikrus Vyriausybės nustatytus kriterijus“, – per spaudos konferenciją sakė A. Abramavičius.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *