EHU ragina imtis veiksmų, kad būtų išlaisvinta Minske sulaikyta S. Sapega

Nuotrauka ru.ehu.lt

Vilniuje įsikūręs Baltarusijos universitetas tremtyje, Europos humanitarinis universitetas (EHU) kreipiasi į tarptautinę bendruomenę ragindamas imtis veiksmų, kad būtų išlaisvinta Minske sulaikyta studentė Sofia Sapega (Sofija Sapega).

Ji buvo sulaikyta sekmadienį Minske priverstinai nutupdžius iš Atėnų į Vilnių skridusį keleivinį „Ryanair“ lėktuvą, kartu su Baltarusijos opozicijos aktyvistu ir blogeriu, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėju Ramanu Pratasevičiumi. 

„S. Sapega yra Rusijos Federacijos pilietė ir „Tarptautinė teisė ir Europos Sąjungos teisė“ vientisųjų studijų programos studentė. Grįždama su jaunu žmogumi iš atostogų, Vilniuje Sofia planavo apginti savo magistro darbą“, – rašoma pirmadienį EHU paskelbtame pareiškime.

„Po Baltarusijos valdžios surengtos operacijos Tiriamojo komiteto Minsko valdybos pareigūnai sulaikė studentę. Dėstytojai ir grupės draugai tvirtina, kad Universiteto bendruomenėje Sofia pasižymėjo savo akademiniais rezultatais ir nepriekaištinga reputacija“, – pažymi universitetas.

Universitetas reikalauja, kad Sofiai būtų suteikta neatidėliotina konsulinė pagalba, kreipiasi į tarptautinius partnerius, donorus ir žmogaus teisių gynėjų bendruomenę, kad būtų imtasi veiksmų dėl studentės paleidimo į laisvę. 

„EHU bendruomenė kategoriškai smerkia Baltarusijos valdžios nebaudžiamumą ir reikalauja Baltarusijos tarptautinių įsipareigojimų laikymosi bei piliečių teisių ir laisvių, įtvirtintų Baltarusijos Konstitucijoje, užtikrinimo. Esame solidarūs su visais neteisėtai sulaikytais ir politiškai persekiojamais Baltarusijos gyventojais. Mes protestuojame prieš nepagrįstą EHU bendruomenės narės S. Sapegos sulaikymą“, – skelbia universitetas.

Sekmadienį Minske priverstinai buvo nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs keleivinis „Ryanair“ lėktuvas. Minėtu „Ryanair“ lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius bei S. Sapega. Lėktuvui nusileidus Minske, jie sulaikyti.

Lietuvos duomenimis, lėktuve buvo 171 keleivis, iš jų – 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių. Praleidę Minsko oro uoste maždaug septynias valandas, jie, išskyrus R. Pratasevičių, jo draugę ir dar keturis asmenis, parskrido į Vilnių. 

Civiliniam orlaiviui nutupdyti Baltarusija pasitelkė naikintuvą ir karinį sraigtasparnį.

Lietuvos vadovas ir užsienio reikalų ministras tai pavadino valstybinio terorizmo aktu, Lietuvos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl orlaivio užgrobimo.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį sakė kelsiąs klausimą, kad Baltarusijos oro erdvė būtų pripažinta nesaugia civilinei aviacijai erdve, o Baltarusijos aviakompanijos „Belavia“ lėktuvai netektų teisės leistis ES ir NATO valstybių oro uostuose.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.