Ekspertai parengė rekomendacijų knygą, kaip valdyti srautus saugantis COVID-19

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Ekspertai parengė rekomendacijų knygą, kurioje pristatoma spalvų žymėjimu paremta sistema, skirta valdyti srautus įstaigose ir taip išvengti COVID-19 infekcijos plitimo.

„Rekomendacijos yra paprastai diegiamos remiantis paprastu žymėjimu, vadinamu šviesoforu: žalia yra gerai, raudona – blogai. Daug kas supranta tokį taikymą. Labai tikiuosi, kad šios rekomendacijos padės lengviau organizuoti įstaigų darbą“, – per spaudos konferenciją antradienį sakė vienas iš rekomendacijų rengėjų, sveikatos apsaugos ministro visuomeninis konsultantas, gydytojas Edgaras Kulikauskas.

Anot jo, nors ji pirmiausia skirta gydymo įstaigoms, pasak vieno iš jos rengėjų, knyga gali praversti ir kitoms organizacijoms.

„Knygoje yra išdėstyti ir principai, kaip viskas turėtų veikti, pateikiami ir pavyzdžiai. Viskas yra susieta su tuo, kad reikia atskirti srautus, ir tie srautai būtų aiškiai matomi, kur koks yra“, – kalbėjo medikas.

Siūloma naudoti sistemą, kur žalia spalva reiškia zoną ar pacientą, kuris tikrai neturi infekcijos, bei pristatomas metodas, kaip pasiekti, kad šis srautas nesimaišytų su tais, kurie tikrai serga arba nėra žinoma, ar jie serga.

Pasak E. Kulikausko, knygoje pristatomi scenarijai skirtingiems skyriams, kaip pavyzdžiai pateiktos kelios sudėtingesnės situacijos.

„Šią rekomendacijų knygą galima diegti ne visą, galima diegti dalimis: padarai dalį, pasižiūri, ar veikia, diegi toliau“, – sakė jis.

Anot mediko, nors infekcijos kontrolė aprašyta teisės aktuose, antrajai koronaviruso bangai „užtvindžius“ ligonines, ne vienoje įstaigoje, ypač mažesnėse, kurios nebuvo pasirengusios kovai su šia infekcija, kilo daugybė iššūkių: paaiškėjo, kad ne viskas, kas buvo aprašyta teisės aktuose, gerai veikė praktikoje, o įstaigoms teko kurti savo sistemas.

Šioje knygoje surinktos gerosios praktikos.

„Šiuo metu ypatingai svarbus infekcijų valdymas ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir visose kitose vietose, įstaigose, tokiose kaip ugdymo įstaigos, oro uostai“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė.

„Būdas, kurį siūlo autoriai, rekomendacijų knygoje yra labai gerai suprantamas, įdiegiamas, tačiau tenka pastebėti, jog neatleidžia nuo prievolės įgyvendinti teisės aktų reikalavimus“, – pabrėžė ji.

Kaip teigia Sveikatos apsaugos ministerija, pagrindinis šio vadovo tikslas yra padėti paprasčiau, greičiau ir efektyviau organizuoti veiklą bei procesus, keičiantis pandeminei situacijai, taip pat suteikti būtinų žinių ir įgūdžių, kaip galėtų būti organizuojama veikla, valdant COVID-19 ir infekcijų plitimą.

Šis dokumentas skirtas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, slaugos ligoninėms, hospisams, globos namams, savarankiško gyvenimo namams, švietimo ir ugdymo įstaigoms, įkalinimo įstaigoms, oro uostams ir kitoms įmonėms, organizacijoms bei įstaigoms, norinčioms pagerinti infekcijų kontrolę ir sumažinti COVID-19 bei kitų infekcijų keliamas rizikas.

Ministerijos teigimu, gerąją praktiką parengė aukštos kvalifikacijos ir kompetencijos specialistai, kurie analizavo paplitusias darbo, saugos, infekcijų kontrolės praktikas, procesų valdymo būdus ir kitus aktualius aspektus.

Analizuoti ir galiojančių teisės aktų reikalavimai bei jų taikymo praktika, įvairių organizacijų, įmonių, įstaigų veiklos spragos, atsirandantys trūkumai, galimos neatitiktys. 

Autorių teigimu, ši knyga yra rekomendacinio pobūdžio ir turi būti pritaikyta konkretaus diegėjo poreikiams ir infrastruktūrai.

Rekomendacijų knygą rasite ČIA

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *