Europos Parlamento delegacijoje Taivane – A. Kubilius ir P. Auštrevičius

Nuotrauka Petras Austrevicius/ twitter.com

Europos Parlamento (EP) delegacijoje Taivane – ir du Lietuvos atstovai: Andrius Kubilius ir Petras Auštrevičius, BNS trečiadienį informavo šios institucijos biuras Lietuvoje.

„Delegacijoje yra du lietuviai – A. Kubilius ir P. Auštrevičius“, – teigė EP biuro atstovas Dovaidas Pabiržis.

Nepaisant Kinijos perspėjimų, septynių europarlamentarų delegacija trečiadienį atvyko į Taivaną, blokui stengiantis užmegzti geresnius ryšius su šia sala.

D. Pabiržio teigimu, į Taivaną atvykę EP nariai priklauso specialiam komitetui, skirtam aptarti klausimus, susijusius su užsienio šalių kišimusi į demokratinius procesus Europos Sąjungoje, įskaitant dezinformaciją.

Tris dienas truksiančio vizito metu politikai aptars Taivano patirtį kovojant su dezinformacija, bandymus kištis į Taivano demokratiją, žiniasklaidą, kultūrą ir švietimą, taip pat Taivano pastangas stiprinti savo kibernetinį atsparumą.

„Taivanas naudoja novatoriškas priemones ir įtraukia visą Taivano visuomenę, siekdamas spręsti visų rūšių kišimosi į demokratiją problemą, neribodamas žodžio ir žiniasklaidos laisvės“, – rašoma delegacijos pranešime.

Vizito metu politikai susitiks su Taivano prezidente Tsai Ing-wen (Cai Ingven) ir kitais aukšto rango pareigūnais. Delegacijai vadovauja prancūzų europarlamentaras Raphaelis Glucksmannas (Rafaelis Gliuksmanas).

Taivano užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad ši grupė yra pirmoji oficiali Europos Parlamento delegacija, aplankiusi salą.

Vizitas vyksta tvyrant didelei įtampai tarp Taivano ir Kinijos. Pekinas autonominį, demokratiškai valdomą Taivaną, į kurį nacionalistai pabėgo 1949 metais, pralaimėję pilietinį karą komunistams, laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors sugrąžins jame savo kontrolę, prireikus – karine jėga.

Pekinas pastaraisiais metais intensyvino pastangas izoliuoti Taivaną tarptautinėje arenoje ir tūžo dėl bet kokių mėginimų traktuoti salą kaip nepriklausomą valstybę.

Kinijos atstovybė Briuselyje anksčiau perspėjo, kad europarlamentarų vizitas Taivane „kenks esminiams Kinijos interesams ir žlugdys Kinijos ir ES santykių sveikam vystymuisi“.

Pekinas ypač kritiškai vertina ir Vilniaus bei Taibėjaus gilėjančius ryšius.

Lietuvos sprendimas leisti Taivano atstovybei Lietuvoje veikti taivaniečių vardu užrūstino Kiniją, protestuojančią dėl bet kokių Taivano mėginimų veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Kilus diplomatiniam konfliktui, Kinija vasarą atšaukė savo ambasadorių Lietuvai ir nurodė šaliai padaryti tą patį. Šalies ambasadorė Kinijoje Diana Mickevičienė į Vilnių grįžo rugsėjo pradžioje.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *