G. Nausėda remia Lenkijos iniciatyvą surengti ES viršūnių susitikimą dėl Baltarusijos

Nuotraukos autorius Robertas Dačkus/ lrp.lt

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pareiškė, kad remia Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio (Mateušo Moraveckio) iniciatyvą surengti neeilinį Europos Sąjungos viršūnių susitikimą dėl situacijos Baltarusijoje.

„Šiame etape būtina tarptautinės bendruomenės, ES parama Baltarusijos žmonėms, siekiantiems permainų savo šalyje. Remiu Lenkijos premjero siūlymą surengti neeilinį ES viršūnių susitikimą dėl situacijos Baltarusijoje. Baltarusijos piliečių siekiai nusipelno tinkamo ES ir Vakarų sostinių dėmesio“, – pranešime spaudai teigė prezidentas.

G. Nausėdos teigimu, sekmadienį Baltarusijoje vykę rinkimai „negali būti vertintini kaip demokratiški ir skaidrūs“. Lietuvos vadovas paragino Baltarusijos valdžią paleisti sulaikytus taikius protestuotojus. 

„Rinkimuose nebuvo gerbiamos piliečių teisės, žodžio ir saviraiškos laisvės. Raginu Baltarusijos valdžią paleisti visus taikius protestuotojus, žurnalistus, pilietinės visuomenės atstovus, sulaikytus rinkimų metu, ir drauge su Lenkijos lyderiais kreipiuosi į ES institucijų vadovus, ragindamas aukščiausiu lygiu reaguoti į padėtį Baltarusijoje“, – teigė prezidentas.

Lenkijos premjeras pirmadienį pranešė, kad ES institucijų vadovus paragino sušaukti neeilinį Europos Vadovų Tarybos susitikimą dėl įvykių Baltarusijoje.

Lenkijai ES susitikimuose tradiciškai atstovauja premjeras, o Lietuvai prezidentas. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai sekmadienio naktį buvo išplatinę bendrą pareiškimą, raginantį Baltarusijos valdžią nenaudoti jėgos.

Baltarusijos valdžia pirmadienį paskelbė, kad prezidentas Aleksandras Lukašenka rinkimuose surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai. Opozicijos kandidatė Svetlana Tichanovskaja atsisakė pripažinti šiuos rezultatus, paskelbė laikanti save rinkimų nugalėtoja ir paragino A. Lukašenką perduoti valdžią.

Baltarusijos pareigūnai teigia sulaikę 3 tūkst. žmonių dėl dalyvavimo nesankcionuotose protesto akcijose. Valdžios teigimu, per susirėmimus sostinėje Minske sužeista 50 civilių ir 39 milicijos pareigūnai. A. Lukašenka pareiškė, kad opozicijos protestuotojai yra „avys“, kontroliuojamos iš Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Čekijos ir Jungtinės Karalystės.

Opozicija pirmadienio vakarą vėl kviečia į protesto akcijas, jose žadama reikalauti paleisti politinius kalinius ir surengti naujus sąžiningus rinkimus. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *