Į apyvartą išleidžiama kolekcinė moneta, skirta Ukrainos kovai už laisvę

Nuotrauka BNS/ Irmantas Gelūnas

Lietuvos bankas trečiadienį į apyvartą išleidžia 10 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Ukrainos kovai už laisvę.

Didžioji už monetas gautų lėšų dalis bus skirta Ukrainai padėti. Kiekvieno asmens, perkančio monetą, parama nuo Rusijos agresijos besiginančiai šalia sieks 70 eurų, bendra monetos kaina – 96,8 euro. Lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti.

„Lenkiu galvą prieš Ukrainos žmones, kovojančius už savo ir mūsų visų laisvę, už savo vaikų, artimųjų, visos šalies ir netgi visos Europos ateitį“, – monetos pristatymo renginyje Ukrainos ambasadoje antradienį sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

„Ukraina nėra viena šiame kare, mes ją palaikome. Ir šiandien pristatoma kolekcinė moneta – ne tik galimybė paaukoti, tačiau ir didvyriškos ukrainiečių kovos už laisvę pagerbimas ir įamžinimas“, – teigė jis.

Pasak Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininko Ruslano Stefančuko, tiek iniciatyva išleisti monetą, tiek ir jos dizainas simbolizuoja Ukrainos ir Lietuvos vienybę, taip pat dviejų broliškų tautų vienybę – ir taikiais, ir negandos laikais.

Ukrainos kovai už laisvę skirtos monetos averse – tarsi išsiuvinėti stilizuoti Lietuvos Respublikos herbo simbolis Vytis ir Ukrainos herbo simbolis Trišakis.

Monetos autorė ukrainietė dailininkė Svitlana Matvieienko meninėje kompozicijoje naudoja ukrainietiškus audinio raštus, kurie tampa aliuzija į drobę, naudojamą visą žmogaus gyvenimo ciklą – nuo gimimo iki mirties.

Monetos reverse – rankos, simboliškai apglėbiančios viską, kas yra valstybė, tauta, kovojanti už tradicijas, istoriją, dabartį ir ateitį. Stilizuotas Ukrainos valstybės kontūras užpildytas audinio etnografinių ornamentų tūrinėmis detalėmis – ukrainiečiai gina savo žemę, savo tėvynę, savo namus, savo artimuosius, savo protėvių kapus, savo istoriją.

Kompozicijoje taip pat yra užrašai lietuvių kalba „UKRAINOS KOVAI UŽ LAISVĘ“ ir ukrainiečių kalba „УКРАЇНА БОРЕТЬСЯ ЗА СВОБОДУ“.

Sidabro monetos briaunoje iškaltas garsaus ukrainiečių poeto Taraso Ševčenkos šūkis – „ВСТАНЕ ПРАВДА! ВСТАНЕ ВОЛЯ! STOS TEISYBĖ! LAISVĖ STOSIS!“.

Kolekcinės monetos išleidžiamos 5 tūkst. vienetų tiražu, jos nukaldintos Lietuvos monetų kalykloje.

Ukrainos kovai už laisvę skirtą sidabro monetą galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje, o nuo trečiadienio – ir Lietuvos banko kasose Vilniuje bei Kaune.

Kitų metų pradžioje centrinis bankas išleis dviejų eurų proginę monetą „Kartu su Ukraina“. Už ją surinktos lėšos taip pat bus skirtos Ukrainai palaikyti.

Kartu tai bus ir apyvartinė moneta, ji kaip mokėjimo priemonė bus naudojama visoje euro zonoje.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *