I. Šimonytė: Kremlius Minsko susitarimus išmetė į šiukšlių dėžę

Ingrida Šimonytė/ Nuotrauka BNS/ Žygimantas Gedvila

Separatistinių Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ nepriklausomybę pripažinęs Kremlius Minsko susitarimus išmetė į šiukšlių dėžę, teigia Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė.

„Galbūt kam nors pasirodė, kad tiesiog buvo užfiksuotas status quo, tačiau akivaizdu, kad tai yra gerokai sudėtingesnė situacija todėl, kad, viena vertus, galima labai aiškiai konstatuoti, jog Kremlius, reikalavęs iš Ukrainos besąlygiškai vykdyti Minsko susitarimus pagal Kremliaus interpretaciją, pats tuos Minsko susitarimus išmetė į šiukšlių dėžę“, – antradienį žurnalistams sakė Vyriausybės vadovė.

„Kaip esame ne kartą ir teigę, šita diskusija vyksta ne tik ir tiek apie Ukrainą, kiek apie galios, įtakos zonų prisiskyrimą sau, ir akivaizdu, kad Vakarų reakcija į tai, kas įvyko vakar ir šiandien, bus labai svarbi“, – pridūrė ji.

Jos teigimu, Europos Sąjungos sprendimas dėl sankcijų Rusijai turėtų paaiškėti antradienio vakarą.

„Tai yra personalinės sankcijos asmenims, kurie prisidėjo prie šito sprendimo, taipogi sankcijos subjektams, susijusiems su tomis dviem teritorijomis (…), taipogi sankcijos, susijusios su tam tikrais finansų subjektais. Kadangi siekiama, kad sankcijos būtų kaip įmanoma labiau suderintos su JAV, Jungtine Karalyste ir kitais partneriais – kad tai būtų vieningas sprendimas, – tai tos diskusijos ir derinimai tebevyksta, ir sprendimai politiškai turi būti patvirtinti į dienos galą“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji pridūrė, kad vienos paveikiausių sankcijų yra Kremliaus artimai aplinkai skirtos priemonės, tačiau pabrėžė, jog šiuo metu atsakas Rusijai galėtų būti ir spartesnė Ukrainos europinė integracija.

„Sankcijos sankcijomis, bet, matyt, yra kitas dalykas, kurio Kremliaus režimas bijo labiau. Ir tas vakar buvo matyti gana akivaizdžiai iš pono Putino pasisakymų. Manau, kad tai yra Ukrainos sėkmės, todėl šiuo atveju (…)  Europos Sąjunga turi galimybių atrasti savyje jėgų pasiūlyti Ukrainai aiškesnę europinę perspektyvą, tuo mobilizuojant žmones ir valdžią reformoms, suteikiant finansinę paramą, žinoma, suteikiant ir kitą paramą, kurios šiomis aplinkybėmis reikia“, – svarstė Lietuvos premjerė.

Jos teigimu, Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, pirmadienį prieš sprendimo paskelbimą kalbėjęs su Vokietijos ir Prancūzijos lyderiais, pademonstravo „absoliučią nepagarbą“.

Pasak I. Šimonytės, Vakarai ir toliau bandys situaciją spręsti diplomatinėmis priemonėmis.

„Niekada nėra užkirstas kelias diplomatijai. Manau, kad pastangos ir toliau bus naudojamos. Klausimas, aišku, kokios sėkmės galima tikėtis, nes man atrodo, kad vakar ne vieną kartą buvo aiškiai pademonstruota absoliuti nepagarba pokalbininkams iš Vakarų pasaulio. Mūsų žiniomis, vakar vyko pokalbiai tiek su ponu Macronu, tiek su ponu Scholzu (Prancūzijos prezidentu ir Vokietijos kancleriu – BNS), kurie kažkiek galbūt buvo informuoti apie numatomus priimti ar tuo metu faktiškai ir priimtus sprendimus, tačiau akivaizdu, kad jų nuomonė tuo klausimu buvo absoliučiai neįdomi, tai buvo tiesiog pastatymas prieš faktą“, – svarstė Vyriausybės vadovė.

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Maskvos remiamų separatistų valdomų Donecko ir Luhansko regionų nepriklausomybę, taip atverdamas kelią prie Ukrainos sienų šiuo metu laikomų pajėgų dislokavimui šiose „respublikose“.

Šį veiksmą Vakarų pasaulis pasmerkė ir šiuo metu ruošia Maskvai naujas sankcijas.

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė teigia artimiausiu metu  ketinanti dar kartą vykti į Ukrainą.

„Taip, tokių planų yra, kadangi tas vizitas yra planuojamas kartu su kitų šalių kolegomis, tai kai datos bus suderintos pilnai, tikrai paskelbsime, bet manau, kad netolimu metu – kitą savaitę turbūt“, – antradienį žurnalistams sakė Vyriausybės vadovė.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *