„Iki“ tinklo valdytojai už pažeidimus skirta 78 tūkst. eurų bauda

Nuotrauka BFL/ Greta Skaraitienė

Mažmeninės prekybos tinklą „Iki“ valdančiai bendrovei „Palink“ Konkurencijos taryba ketvirtadienį skyrė 78 tūkst. eurų baudą už nesąžiningą veiklą tiekėjų atžvilgiu. 

Taryba pranešė nustačiusi, kad bendrovė pažeidė įstatymą, kai spaudė septynis tiekėjus, tiekiančius bendrovės valdomam prekybos tinklui „Iki“ maisto prekes ir gėrimus, išnaudoti preliminarų pardavimo skatinimo priemonėms numatytą biudžetą.

Prekybos tinklo „Iki“ Komercijos ir rinkodaros tarnybos Bakalėjos, gėrimų ir ne maisto prekių departamento vadovas Mindaugas Tamošiūnas teigia, kad Konkurencijos tarybos sprendimas stebina, o su juo susipažinus išsamiau, bus sprendžiama, ar jį skųsti. 

„Šis nutarimas mus nustebino – pati Konkurencijos taryba tyrimo metu padarė išvadą, kad mūsų prekių pirkimo-pardavimo sutartys su tiekėjais nepažeidžia teisės aktų reikalavimų, o dėl kiekvienos marketingo paslaugos būdavo sudaromas atskiras rašytinis susitarimas. Taip pat tyrimo metu visi tiekėjai nurodė, kad nebuvo spaudžiami ar raginami išnaudoti preliminariai marketingo priemonėms planuojamą skirti sumą“, – BNS atsiųstame komentare teigia M. Tamošiūnas. 

Jis pabrėžė, kad tinklas griežtai laikosi teisės aktų, gerbia savo verslo partnerius ir palaiko su tiekėjais produktyvius verslo santykius.

„Kaip įprasta versle, su jais deramės, kad galėtume savo pirkėjams pasiūlyti geriausią prekių asortimentą ir geriausias kainas. Tyrimo metu bendradarbiavome su Konkurencijos tarybos atstovais, geranoriškai teikėme jiems informaciją. Išsamiai susipažinę su paskelbtu nutarimu spręsime, ar jį skųsime“, – sakė M. Tamošiūnas. 

Tyrimo metu Konkurencijos taryba sako nagrinėjusi 2018 ir 2019 metais „Palink“ sutartis su teikėjais ir išsiaiškino, kad nors jose rinkodarai skirtas biudžetas buvo įvardytas kaip preliminarus, bendrovė elektroniniuose laiškuose reikalavo iš septynių tiekėjų iki metų pabaigos išnaudoti sutarto dydžio rinkodaros biudžetą.

Elektroniniuose laiškuose „Palink“ nurodydavo tiekėjams teikti pasiūlymus, kaip bus išleistas sutartyse nustatytas neišnaudotas rinkodaros biudžetas.

Anot tarybos, tai, kad sutartyse nurodyto dydžio rinkodaros biudžetas buvo privalomas tiekėjams, patvirtina ir laiškai apie tiekėjų atžvilgiu galimas taikyti neigiamas priemones, pavyzdžiui, pirkimų stabdymą, didesnių kiekių atsisakymą šventiniu laikotarpiu, negalėjimą daryti pavienių akcijų:  „(…) Kadangi neisspresta marketingo biudžeto panaudojimo problema, visus pasiūlymus is Palink puses ignoravote – pirkimai yra stabdomi! (…)“ (kalba netaisyta – BNS).

Konkurencijos taryba pažymi, kad didelę rinkos galią turinčiai mažmeninės prekybos įmonei ir tiekėjui nėra draudžiama susitarti dėl preliminarios planuojamos rinkodaros biudžeto sumos, tačiau toks preliminarus susitarimas dėl faktiškai atliekamų mažmeninės prekybos įmonės veiksmų neturi tapti privalomu reikalavimu, kaip buvo minėtu atveju.

„Spausdama tiekėjus einamaisiais metais išnaudoti pardavimo skatinimo priemonėms numatytą biudžetą, „Palink“ pažeidė MPĮNVDĮ (įstatyme – BNS) įtvirtintą draudimą reikalauti iš tiekėjų apmokėti dalį mažmeninės prekybos įmonės arba kartu su ja vykdomo pardavimo skatinimo išlaidų ar kitaip už jas atlyginti, išskyrus atvejus, kai dėl apmokamų išlaidų dydžio ir numatomų pardavimo skatinimo veiksmų yra sudarytas rašytinis susitarimas“, – konstatuota reguliuotoja. 

Jos teigimu, „Palink“, kuriai pagal įstatymą tenka pareiga įrodyti, jog minėti susitarimai su tiekėjais atitinka įstatymo reikalavimus, to neįrodė. 

Įstatymas draudžia penkiems didiesiems prekybos tinklams – „Iki“, „Lidl“, „Maxima“, „Norfa“ ir „Rimi“ – atlikti sąžiningai veiklos praktikai prieštaraujančius veiksmus, kuriais mažmeninės prekybos įmonių veiklos rizika perkeliama tiekėjams ar jiems primetami papildomi įsipareigojimai arba kurie varžo tiekėjų galimybes laisvai veikti rinkoje.

Konkurencijos tarybos nutarimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *