Kompensacijoms už sunaikintas audines reikėtų iki 26 mln. eurų

Фото pixabay.com

Dėl koronaviruso sunaikinus dalį šalies kailinių žvėrelių, kompensacijoms verslui reikėtų išmokėti apie 24-26 mln. eurų. 

„Jeigu bus reikalingos kompensacijos, bus reikalinga 24 mln. eurų“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete informavo žemės ūkio viceministras Egidijus Viskontas.  

„Tai pirminė informacija, aišku, neskaičiuojant net ir kompensacijų dėl dezinfekcijos ir išvalymo, kam gali prireikti papildomai dar 2 mln. eurų“, – pridūrė jis. 

E. Viskontas pabrėžė, kad ministerija dar neparengė kompensavimo tvarkos. 

Vėliau viceministras BNS paaiškino, kad galimų kompensacijų „nuodugnus skaičiavimas“ dar neatliktas, o tokia išmokų suma paskaičiuota, jei reikėtų sunaikinti bandų motinas ir tektų uždaryti fermas. 

„Tai motininių bandų kompensavimui, jeigu jas tektų išnaikinti. Žiūrime į motinines bandas, kurios liks po žvėrelio vadinamojo sezono (po audinių migdymo kailiukams – BNS). Jeigu vidutinė kailio kaina 30-35 eurai, tai motininės audinės kaina bus 60-70 eurų. Tai pagal tą likutį, kiek po sezono liktų tų  žvėrelių ūkiuose, ir apskaičiavome tą sumą“, – tvirtino  E. Viskontas. 

Anot jo, 24 mln. eurų pakaktų kompensuoti maždaug 40 tūkst. motininių audinių sunaikinimą. E. Viskonto teigimu, šis scenarijus yra pats blogiausias.

Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas Česlovas Tallat-Kelpša BNS teigė, kad su ministerija kalbamasi apie kompensacijas, jei žvėrelių augintojams tektų juos sunaikinti, tačiau konkrečios sumos nederintos ir nesitarta dėl jų mokėjimo mechanizmo.    

Č. Tallat-Kelpša be kita ko sakė, kad kokių kompensacijų kol kas neprašyta, ypač dėl nugaišintų ar dėl koronaviruso kritusių žvėrelių.  

„Manęs paklausia, kiek audinė kainuoja, atsakau – apie 30 eurų.  Mes neprašėme jokių kompensacijų. Tie nuostoliai, kuriuos mes patiriame dėl ligų, mes įpratę padengti patys ir niekada nieko neprašėme. Nors yra buvę atvejis kai nugaišo 40 proc. audinių. Niekam nesiskundėme. Manau, apie kompensacijas valdžia kalba dėl to, kad  galvoja, kas bus, jeigu nuspręs priverstinai sunaikinti audines“, – BNS teigė asociacijos vadovas.  

Pasak jo, asociacijos nariai kompensavimo klausimo taip pat nesvarstė. 

Praėjusią savaitę Jonavos rajono Vilkijos ūkio ir „Danmink“ fermose nustačius koronavirusą  žvėreliams ir darbuotojams, savivaldybėje šį pirmadienį įvesta ekstremali padėtis. Tai leis numatyti kompensacijas už audines.  

Šiose fermose jau nuo koronaviruso nugaišo arba buvo užmigdyta apie 2,5 tūkst. iš 59 tūkst. žvėrelių. 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba sako, kad šiuo metu daugiau koronaviruso židinių Lietuvos  kailinių žvėrelių ūkiuose nėra. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.