L. Linkevičius: Minskas turi laikytis rekomendacijų dėl Astravo AE

Baltarusijoje viešintis Lietuvos užsienio reikalų ministras sieks, kad Minskas atsižvelgtų į Lietuvos reikalavimą laikytis tarptautinių rekomendacijų dėl Astravo atominės elektrinės (AE). 

Pasak Lino Linkevičiaus, kadangi jau pastatytas pirmas reaktorius ir beliko atvežti kurą, dabar būtina daryti viską, kad „galima žala būtų mažesnė“.

„Yra tarptautinių organizacijų labai konkrečios rekomendacijos, pravesti tvarumo streso testai — irgi labai konkrečios rekomendacijos. Mes įsivaizduojame, kad privaloma tvarka turėtų būti įtraukti tie pagrindiniai reikalavimai į Baltarusijos valdžios veiksmų planą ir jie privalo būti įgyvendinti iki paleidžiant šitą elektrinę. Toks būtų pagrindinis siekis“, – žurnalistams Minske sakė L. Linkevičius. 

Jis pabrėžė, kad Lietuvos pozicija į atominę elektrinę šalies pasienyje nesikeičia. 

„Šitas projektas, – mūsų požiūris į jį nesikeičia, daug kartų tą kartojau ir manau, kad mūsų kolegos baltarusiai irgi puikia tą žino“, – sakė L. Linkevičius. 

Lietuva nuolat pabrėžia būtinybę įgyvendinti Baltarusijai Europos Sąjungos (ES) pateiktas streso testų rekomendacijas bei pašalinti kitas saugos problemas iki elektrinės darbo pradžios. 

Paklaustas, ar Baltarusijai skirtos naftos ir galbūt dujų importas per Lietuvą gali padėti spręsti Astravo AE problemą, jis teigė, kad energetinių resursų tiekimo į Baltarusiją diversifikavimas bus vienas iš antradienio darbotvarkės klausimų.  

„Tie kiekiai, kuriuos gali pasiūlyti Lietuva, realistiškai žiūrint nėra tokie, kad jie patenkintų (Baltarusijos – BNS) poreikius, bet jeigu mes galime prisidėti prie energetinių resursų tiekimo diversifikacijos, ką daro dabar daugelis šalių, kas buvo diskutuojama, kaip suprantu, visai neseniai ir su amerikiečiais, tai, be abejo, aš pasiruošęs tuos pasiūlymus pateikti ir rytoj (antradienį – BNS) išsakysiu ir vyriausybės atstovams ir kitiems“, – sakė L. Linkevičius. 

Anot ministro, jau yra naftos gabenimo per Lietuvą, talkinant „Klaipėdos naftai“ ir „Lietuvos geležinkeliams“, į Baltarusiją precedentas ir šią praktiką galima būtų tęsti. 

„Galima ieškoti techninių sprendimų ir dujų tiekimui, tačiau čia reikia vėlgi Baltarusijos intereso. Ir aptarsime galbūt galimas sąlygas ir tuos poreikius tų mūsų poreikių metu“, – teigė jis. 

Anksčiau planuota, kad ministras antradienį susitiks su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, bet susitikimas neįvyks – jis susitiks su Baltarusijos premjeru Siarhejumi Rumasu ir užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi, su kuriuo jau susitiko pirmadienį. 

L. Linkevičius nebuvo linkęs sureikšminti fakto, kad nesusitiks su A. Lukašenka. 

„Neprivalo jis susitikti. Matysiu ministrą pirmininką, tikiuosi jį pakviesti į ekonomikos forumą, kuris bus Lietuvoje. Manau, turime daug ekonominių, ūkinių klausimų, spręstinų su baltarusiais, tai čia tinkamas lygis, dėl to neturėtų būti abejonių“, – sakė ministras. 

Lietuva yra pagrindinė už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos Astravo jėgainės kritikė – jos teigimu, objektas statomas nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia.

Tai pirmasis L. Linkevičiaus vizitas Baltarusijoje per pastaruosius ketverius metus. Jis atvyko V. Makėjaus kvietimu. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *