L. Linkevičius: Vakarai siekia amortizuoti Rusijos spaudimą Baltarusijai

Vakarai savo dėmesiu siekia amortizuoti Rusijos spaudimą Baltarusijai, ir Lietuvos pastangos pradėti aktyvesnį dialogą su kaimyne pastebėtos, sako iš vizito Baltarusijoje grįžęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Akivaizdu, kad procesai, kurie vyksta Baltarusijoj, arba gal, geriau pasakius, tame regione, pritraukia daugiau dėmesio iš Vakarų nei anksčiau“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė L. Linkevičius.

„Didėja spaudimas, kaip akivaizdžiai matome, iš Rusijos federacijos Baltarusijai forsuojant sąjunginės valstybės sukūrimą, forsuojant žodis gal per stiprus, nes jau dvidešimt metų vyksta šitas procesas, tačiau svertų spaudimo yra įvairių, ir ekonominių, ir politinių, todėl manoma, kad šiuo atveju reikia bendrauti su Baltarusija ir kiek įmanoma tą procesą amortizuoti“, – kalbėjo ministras.

Savaitgalį Baltarusijoje su vizitu lankėsi JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo (Maikas Pompėjus). Prieš išvykdamas į Baltarusiją L. Linkevičius JAV sekretoriaus vizitą telefonu sekmadienį aptarė su jo pavaduotoju Philipu T. Reekeriu (Filipu T. Rikeriu).

Anot L. Linkevičiaus, JAV atstovas „pasveikino Lietuvos aktyvesnį įsijungimą į dialogą, nes reikia kiek įmanoma įtakoti procesus“.

Ministras BNS anksčiau komentuodamas pokalbį teigė išgirdęs patikinimą, kad JAV pusė kėlė klausimą dėl Astravo atominės elektrinės saugumo. 

Lietuva teigia, kad Astravo atominė elektrinė 50 kilometrų nuo Vilniaus statoma pažeidžiant saugumo ir aplinkosaugos standartus. Minskas kaltinimus neigia.

L. Linkevičiaus vizitą į Baltarusiją kritikuoja opoziciniai konservatoriai. Jie sako nerimaujantys, kad atsivėrimas Baltarusijai gali reikšti nederamas nuolaidas dėl Astravo atominės elektrinės.

Opozicijos sušauktame neeiliniame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje šią savaitę L. Linkevičius teigė, kad Minskas ima konstruktyviau kalbėti apie Astravo atominės elektrinės saugumą.

„Kas konstruktyviau, pasijuto, kad mažiau atmetimo, kalbant apie saugumo problemas, nes anksčiau buvo kartojama, kad jokių išvis nėra problemų ir išvis jie nieko nesiruošia daryti“, – sakė L. Linkevičius.

L. Linkevičius savo ruožtu tvirtino, kad bendravimas su Baltarusijos atstovais savaime nereiškia santykių atšilimo.

„Aš manau, kad labai konstruktyvūs buvo pokalbiai, ir kai manęs paklausia, ar čia atšilimas, aš vis pataisau, kad šiluma yra tada, kai yra kažkoks vieningas požiūris. Tikrai daug kur skiriasi pozicijos, bet kas yra gerai, kad mes neapeiname tų aštrių kampų. Aš aštriai kėliau tuos kausimus, ir su premjeru kalbant, ir su savo kolega“, – teigė ministras.

„Ar tai yra pagrindas kokiai nors euforijai? Ne, pagrindo euforijai nėra, būkime objektyvūs. Ar tai pagrindas dramatizuoti situaciją, kaip kai kas bando? Tuo labiau nėra tam pagrindo“, – savo vizitą Baltarusijoje apibendrino L. Linkevičius.

Liepą pareigas pradėjęs eiti prezidentas Gitanas Nausėda paskelbė, kad sieks pamažu atnaujinti dialogą su Baltarusija, nes Lietuvai svarbu, jog kaimyninė šalis išsaugotų savarankiškumą nuo Rusijos.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *