Lietuva dalyvaus visų septynių COVID-19 vakcinų pirkimuose – Vyriausybės komisija

Фото pixabay.com

Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisija nusprendė, jog Lietuva su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis dalyvaus visų septynių potencialių koronaviruso vakcinų pirkimuose, trečiadienį pranešė Vyriausybės kanceliarija. 

„Vienbalsiu sprendimu komisijos nariai pritarė potencialios vakcinos įsigijimui per Europos Komisijos (EK) bendrųjų pirkimų mechanizmą, diversifikuojant įsigijimus iš skirtingų gamintojų, kuriuos atrinko EK ir su kuriais buvo sudarytos išankstinės vakcinų pirkimo-pardavimo sutartys. Nuspręsta rinktis maksimaliai atsargų variantą, kuomet Vyriausybė pasisakys dėl kiekvienos sutarties, pagal kurią potencialios vakcinos perkamos“, – teigiama pranešime.

Pasak kanceliarijos, sprendimas priimtas vienbalsiai ir jį trečiadienį planuoja patvirtinti Vyriausybė.

Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdyje dalyvavo premjeras, Seimo pirmininkas, Seimo Užsienio reikalų, Sveikatos, Teisės ir teisėtvarkos komitetų vadovai, Ministrų kabineto nariai, taip pat teisėsaugos institucijų ir Prezidentūros atstovai.

Vakcinų įsigijimo klausimą premjeras Saulius Skvernelis buvo siūlęs svarstyti ir Valstybės gynimo taryboje, tačiau tarybai vadovaujantis prezidentas Gitanas Nausėda atsisakė šaukti posėdį šiuo klausimu.  Prezidentūra nurodė, kad sprendimai dėl vakcinų yra Vyriausybės kompetencijos ir sveikatos apsaugos ministro atsakomybės klausimas.

S. Skvernelis: nerizikuosime spėliodami

„Nerizikuosime ir nebandysime atspėti, kuri konkrečiai iš klinikiniuose tyrimuose lyderiaujančių kompanijų pirmoji sukurs vakciną, iš esmės mažinančią riziką užsikrėsti, susirgti sunkesnėmis koronaviruso formomis bei būti viruso platintoju. Jei taip darytume, galime likti be jokios vakcinos, o tai Lietuvai būtų tikra tragedija“, – pranešime sako premjeras Saulius Skvernelis.

Jis pabrėžia, jog vakcinų pirkimo sąlygas suderina EK ir jų keitimo galimybės yra ribotos, tad kiekviena šalis pirkėja rizikuoja nusipirkti per didelį vakcinų kiekį arba prarasti dalį sumokėtų pinigų. Kita vertus, pasak S. Skvernelio, pirkimą vykdanti EK garantuoja jo skaidrumą ir patikimumą.

„Šiandien niekas nepasakys, kuriai iš septynių kompanijų, su kuriomis jau pasiekti EK preliminarūs sutarimai, pasiseks pirmajai. Todėl sudarysime sutartis dėl užsakymų su jomis visoms. Sutartis, kurios tenkintų bent didžiąją dalį mūsų poreikių. Vos tik vakcina bus išbandyta ir patikrinta, sieksime kuo greičiau ją gauti. Tikrai nebūsime „bandomaisiais triušiais“, į Lietuvą įsileisime tik saugias, mokslininkų ištirtas ir Europos vaistų agentūroje įvertintas vakcinas“, — teigia Vyriausybės vadovas.

Tiek premjeras, tiek sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį patvirtino, kad pasirinkus minėtą variantą, jei visos vakcinos bus patvirtintos kaip veiksmingos ir saugios, Lietuvai už jas gali tekti sumokėti per 100 mln. eurų.

Premjeras primena, jog kiekviena valstybės gyvenimo su COVID-19 virusu Lietuvai, kaip ir kitoms šalims, kainuoja „ne tik milžiniškus pinigus, bet ir ilgalaikę pacientų sveikatą – ir, deja, gyvybes“, tad pagrindinis NSK apsisprendimo kriterijus buvo ne kaina.

„Net jei sumokėtume maksimalią įmanomą sumą, visoms kompanijoms, su kuriomis potencialiai bus sudarytos sutartys, valstybės išlaidos vakcinai sudarytų apytiksliai 40 eurų žmogui. Tikrai nemanau, kad tokia kaina būtų per didelė“, – sako S. Skvernelis.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.