Lietuvos vyriausybė svarsto atsekti užsikrėtusių žmonių maršrutus

Фото BFL/Вигинтаса Скарайтиса

Lietuvos vyriausybė svarsto galimybę panaudojant mobiliųjų telefonų informacija bandyti atsekti naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių kelionių maršrutus.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, jog duomenys bus perduoti technologijų specialistams.

„Šiandien kaip tik kalbėjau ir su (verslininku) Vladu Lašu, ir su technologijų žinovais, kad iš viso mes duosime tuos telefonų numerius ir paprašysime, kad jie bendrai atsektų maršrutus, nes, pasirodo, dalis žmonių net ir nepasakė, kur jie buvo, kai ko mes ir nežinome, kur jie vaikštinėjo“, – LRT televizijos laidoje „LRT Forumas“ pirmadienio vakarą sakė A. Veryga.

„Jie ieško tokio sprendimo, kurį mes galėsime parodyti, kur tas judėjimas buvo“, – pridūrė jis.

Verslininkas Vladas Lašas BNS sakė, jog ruošiamasi per atstumą surengti hakatoną, ieškant technologinių sprendimų kovai su koronavirusu, taip pat ir padedančių nustatyti asmens judėjimo trajektorijas bei galimus kontaktus.

„Šiandien darėme diskusiją kaip technologijų, startuolių, inovacijų bendruomenė gali padėti sprendžiant tuos uždavinius, kurie iškilę valstybei ir kaip daugiau bendrauti inovatyviam verslui. Viena iš idėjų yra hakatonas – nuotoliniu ryšiu, bet suburiantis žmones, turinčius idėjų, ir galinčius padėti išspręsti vieną ar kitą problemą“, – pasakojo jis.

„Čia turime pavyzdžių, kaip tai sprendžia Korėja, kuri jau džiaugiasi tuo, kad baigia suvaldyti tą epidemiją savo šalyje, kaip darė Singapūras, kuris suvaldė, nebuvo net daug atsiradę ir dabar tą sparčiai diegia Ispanija – aplikacijos, kurios pirmiausia gali padėti atvykstant oro uoste: iki šiol turėjome kažkokią popierinę anketą pildyti, ką galima viską padaryti atsisiunčiant aplikaciją, prisijungiant telefonu, užpildant ir kartu mes, atvažiuodami iš užsienio, turime sutikti ir pasižadėti, kad mes tikrai suprantame padėties rimtumą“, – kalbėjo V. Lašas.

Jis pabrėžė, kad dabar ypač svarbu susitelkti, nes neapdairiai pasielgęs vienas situacijos rimtumo nesuprantantis žmogus gali pražudyti daug savo aplinkos žmonių.

„Valstybė turi teisę ir technologines galimybes tokiomis ekstremaliomis situacijomis įjungti svertus ir padėti – neskelbiant tų pacientų, kurie yra užsikrėtę tuo virusu, jiems patiems jau yra sunku atgaminti, kur jie buvo. Technologijos šiuolaikinės, taip, kaip tą taikė ir Singapūras, jos leidžia neblogai nustatyti tą paskutinių kelių dienų maršrutą, kada jie net ir nežinodami, kad jie yra viruso nešiotojai, jie galėjo judėti ir taip, neskelbiant to žmogaus vardo, galima suprasti, kuriose vietose galėjo įvykti kontaktas“, – pasakojo verslininkas.

V. Lašo teigimu, jeigu pavyks imtis tinkamų priemonių kovojant su koronavirusu, tai gali tapti pavyzdžiu, kuriuo ateityje galėsime didžiuotis.

Hakatonas „Hack The Crisis“ planuojamas kovo 20–22 dienomis, tačiau, pasak V. Lašo, dalį idėjų bus pradėta įgyvendinti nuo antradienio.

Jo teigimu, technologijos galėtų pasiūlyti ir įdomių būdų pažvelgti į karantiną: pavyzdžiui, leisti palyginti, kuris miestas geriau jo laikosi.

„Galima nustatyti, kas statistiškai sugeba, kuris rajonas, kuris miestas, miestelis labiausiai laikosi to, neindividualizuojant kiekvieno atskirai, bet žiūrint į bendruomenę, išrenkant geriausią ir skatinant tas bendruomenes“, – pasakojo jis.

Lietuvoje iš viso jau patvirtinta 17 koronaviruso COVID-19 atvejų, visi jie – įvežtiniai.

Pirmoji pacientė, kuriai buvo diagnozuota infekcija, jau pasveikusi ir išleista iš ligoninės į namus.

Siekiant stabdyti koronaviruso plitimą nuo pirmadienio Lietuvoje įvestas karantinas.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.