Ministerija prašo pradėti ikiteisminį tyrimą V. Putinui ir A. Lukašenkai

Фото kremlin.ru

Teisingumo ministerija antradienį pranešė, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Baltarusijos autoritariniam lyderiui Aliaksandrui Lukašenkai dėl karo Ukrainoje.

Ministrė Evelina Dobrovolska prašo „įvertinti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos vadovų vykdomą agresiją Ukrainos atžvilgiu“, teigiama pranešime.

Pranešime pabrėžiama, kad už agresijos nusikaltimą asmenis galima teisti už akių.

„Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas sukuria teisines prielaidas patraukti baudžiamojon atsakomybėn Putiną ir Lukašenką nepriklausomai nuo jų pilietybės ir gyvenamosios vietos, taip pat agresijos vykdymo vietos bei tai, ar už agresiją yra numatyta baudžiamoji atsakomybė pagal Rusijos ar Baltarusijos teisę“, – sakė E. Dobrovolska.

Kaip skelbiama pranešime, kliūtis atsakingų už agresiją Ukrainoje paieškoms Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme Hagoje yra ta, jog valstybių, neprisijungusių prie teismo statuto, tai yra Rusijos ir Baltarusijos, piliečiai gali būti teisiami tik tuo atveju, jei kreiptųsi pati Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, kurios nuolatinė narė, galinti vetuoti bet kokį sprendimą, yra Maskva.

Pabrėžiama, kad tokia nuostata galioja tik dėl agresijos nusikaltimo, tačiau ne dėl nusikaltimų žmogiškumui ar karo nusikalimų, dėl kurių Lietuva pateikė kreipimąsi Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorui, kuris tyrimą jau pradėjo.

Kaip praneša ministerija, už agresijos nusikaltimą gali būti teisiama tiek Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme, tiek nacionaliniuose teismuose tų valstybių, kurios šį tarptautinį nusikaltimą yra nustatę savo baudžiamuosiuose kodeksuose. 

Ministerijos teigimu, Rusija, pažeisdama pamatinius tarptautinės teisės ginkluotos jėgos nenaudojimo ir taikaus ginčų sprendimo principus, naudoja neišprovokuotą mirtiną karinę jėgą prieš suverenią ir nepriklausomą Ukrainos valstybę, jos teritorinį vientisumą ir politinę nepriklausomybę, civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą.

Baltarusija, suteikdama savo teritoriją karinėms atakoms Ukrainoje planuoti ir jas vykdyti, taip pat vykdo agresijos aktą, kuris visapusiškai atitinka tarptautinėje ir nacionalinėje teisėje išvystytą agresijos koncepciją, teigiama pranešime.

Ministrės teigimu, už agresiją Ukrainoje atsakingų asmenų baudžiamasis persekiojimas gali tapti realybe, jei Generalinė prokuratūra įvertins visą jiems prieinamą informaciją ir pasinaudos Lietuvos nacionalinės teisės suteikiama universalios jurisdikcijos ir teisimo už akių galimybe. 

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *