Paplūdimys Lukiškių aikštėje nedera su jos istorine reikšme – Kultūros paveldo komisija

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Vilniaus Lukiškių aikštėje įrengtas laikinas paplūdimys nedera su jos istorine ir memorialine reikšme, sako Valstybinė kultūros paveldo komisija. 

„Lukiškių aikštėje, vienoje Vilniaus svarbiausių reprezentacinių erdvių, vakar Vilniaus miesto savivaldybės sprendimu pradėtas pilti smėlis įrengiant paplūdimį. Valstybinės kultūros paveldo komisijos nuomone, toks sprendimas nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme“, – rašoma komisijos tinklapyje paskelbtame pranešime. 

Pasak Kultūros paveldo komisijos, Lukiškių aikštė yra siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija, tai yra vientisa, urbanistinė erdvė, o aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti tiek memorialinę, tiek visuomeninę paskirtis. 

„Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme.  Dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių“, – pabrėžia komisija. 

Jos manymu, su visuomene dėl projekto įrengimo nebuvo tartasi, nes paplūdimui panaudotos žiemos metu aikštėje veikiančios čiuožyklos konstrukcijos, jokie nauji pastovūs statiniai nebuvo statomi. 

„Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių objektų, nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina šios susiskaldymą dėl svarbių paveldo objektų įveiklinimo“, – teigia komisija. 

Apie tai, kad Vilniaus centre esančioje Lukiškių aikštėje pradedama įrenginėti dirbtinį paplūdimį, miesto savivaldybė pranešė pirmadienį ryte. 

1660 kv. m ploto paplūdimys pirmadienio rytą pradėtas pilti Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam bus panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio.

Paplūdimys aikštėje bus visą vasarą, greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kurio turiniu rūpinasi „Telia“ – kiekvieną vakarą čia bus rodomi „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Dėl šio sprendimo savivaldybė ir sostinės meras R. Šimašius sulaukė įvairios kritikos, teigiama, kad toks projektas yra netinkamas Lukiškių aikštei, taip pat, priekaištaujama dėl to, kad planuojant projektą nebuvo tartasi nei su visuomene, nei su savivaldybės taryba ar administracija. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.