Premjerė dėl galimybių paso vaikams: ieškosime sprendimo problemai, bet ne ultimatumų būdu

Фото BNS/ Žygimantas Gedvila

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad daugėjant koronaviruso atvejų skaičiui taps sudėtingiau užsiregistruoti testui dėl galimybių paso, bet sprendimo problemai dėl šio dokumento vaikams bus ieškoma „ne ultimatumų būdu“. 

„Esu šiek tiek sutrikusi, kadangi pirmadienį kalbėjomės su prezidentu apie galimybių pasą vaikams, tai jokių ultimatumų Vyriausybei išsakyta nebuvo“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė premjerė.

„Mes ieškosime sprendimo šiai problemai, bet ne ultimatumo būdu, o tokiu, kuris atrodys optimalus, nes matome omikrono atmainos bandymą vyrauti ir keisti COVID-19 dinamiką“, – pažymėjo Vyriausybės vadovė.

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pasiūlė vaikams galimybių pasą duoti su antigeno testu, kitaip pažadėjo dėl jo kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT).

I. Šimonytė teigė, kad per pokalbį „prezidentas pasidalino praktine problema, su kuria susidūrė kažkoks jo artimos aplinkos žmogus, kurio paaugliai vaikai turbūt yra neskiepyti ir kuris pabandė užregistruoti vaiką PGR testui ir pasirodė, kad tai yra sudėtinga padaryti“.

Vyriausybės vadovė teigė, jog registruotis testui bus sudėtingiau daugėjant COVID-19 atvejų skaičiui, bet bus ieškoma būdų, kaip sudaryti galimybes be trukdžių šį testą padaryti vaikams.

Tuo tarpu mokyklose, pasak I. Šimonytės, tokią galimybę užtikrinti būtų sudėtinga, nes testai atliekami savikontrolės principu ir rezultatai nėra suvedami į e. sveikatos sistemą.

„Antigeno testas tos problemos nesprendžia, nes vis tiek reikės registruotis į mobilųjį punktą ir ten atlikti testą, kaip ir PGR. Jei turima omenyje mokykliniai testai, kurių duomenys nėra suvedami į e. sveikatą, nes iš esmės jie veikia savikontrolės principu, tai matyt, nėra pats teisingiausias sprendimas“, – kalbėjo premjerė.

Sprendimą dėl galimybės be trukdžių registruotis testui vaikams ji žadėjo paskelbti kitos savaitės pradžioje. „Prezidentui pasakiau, kad problemą girdžiu ir ieškosime šiai problemai sprendimo, bet koks bus tas problemos sprendimas, manau, kad galėsiu informuoti kitos savaitės pradžioje“, – sakė I. Šimonytė.

Šalies vadovas antradienį sakė, kad kreipsis į KT dėl galimybių paso vaikams, jei „situacija liks tokia, kokia yra dabar“. Jis taip pat pateikė pavyzdį, kaip žmogus negalėjo rasti vietos registruoti vaiko testui dėl galimybių paso.

„Mes kreipsimės į Konstitucinį Teismą, jei galimybių paso situacija liks tokia, kokia yra dabar. Vakar susitikęs su premjere aš pasiūliau tokį sprendimą: Vyriausybė savo artimiausiame posėdyje galėtų įtraukti kaip vieną iš galimybių paso gavimo sąlygų greitąjį antigeno testą“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė prezidentas.

„Jei tai nebus padaryta, kreipsiuosi į Konstitucinį Teismą kvestionuodamas tokio, koks yra, galimybių paso 12–15 metų vaikams atitikimą Konstitucijai“, – patvirtino G. Nausėda.

Pasak šalies vadovo, jei Vyriausybė tai padarytų, „mokiniai galėtų gauti galimybių pasą mokykloje ir tai nesukeltų jokių problemų, nepatogumų ir taip nuo mūsų reformų ir pandemijos valdymo sistemų pavargusiai visuomenei“.

Galimybių pasas 12 metų ir dviejų mėnesių amžiaus vaikams įvestas nuo gruodžio 28 dienos, be jo negalima lankytis prekybos ir pramogų vietose, bet dokumento nereikia mokyklose ar būreliuose. Anksčiau galimybių paso reikėjo vaikams nuo 16 metų.

Į šalies vadovą prašydamas skųsti galimybių paso taikymo vaikams konstuticingumą kreipėsi judėjimas „Basos mamos“. Taip pat G. Nausėda buvo gavęs grupės piliečių prašymą kreiptis į KT bendrai dėl galimybių paso atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui.

G. Nausėda praėjusią savaitę pranešė, kad dėl galimybių paso į KT nesikreips, tik paragino Teismą greičiau imtis atitinkamo Seimo narių grupės prašymo įvertinti dokumento konstitucingumą, o dėl galimybių paso vaikams sakė nuspręsiąs įvertinęs galimybes jį gauti mokyklose.

Norint gauti galimybių pasą reikia būti pasiskiepijus arba persirgus koronavirusu, taip pat jį galima gauti turint neigiamą PGR tyrimo rezultatą. Anksčiau buvo galima gauti galimybių pasą su greituoju antigeno testu, tačiau nuo gruodžio tokia galimybė panaikinta.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *