R. Šimašius: koronaviruso prevencijai būtinos griežtos priemonės

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Vilniaus meras teigia, kad griežtas koronaviruso prevencijos priemones ketvirtadienį savivaldybė paskelbė, siekdama kuo labiau valdyti užkrato plitimo pasekmes.

„Žiūrint į ateitį, noriu pasakyti, kad mes tikrai šitą virusą įveiksime, bet tai neatsitiks šiaip, savaime, tam reikalingi konkretūs žingsniai (…) Jeigu imamasi labai aiškių priemonių, tai virusas pradedamas valdyti, jeigu ne, jis plinta greičiau. (…) Norime saugoti vilniečių sveikatą, Vilnius gana didelis miestas ir mums turbūt labiausiai pasireiškia šios informacijos aktualumas“, – spaudos konferencijoje savivaldybėje ketvirtadienį sakė Remigijus Šimašius. 

Pasak jo, priimtos priemonės nėra perteklinės, nes Vilniuje yra didelė žmonių koncentracija. 

„Labai kviečiu visus elgtis atsakingai, žiūrėti į priemones rimtai, nes jeigu kam nors atrodo dabar, kad priemonės yra pernelyg griežtos, galbūt geriau tegul taip atrodo dabar, negu kad po savaitės ar dviejų mes turėtume dešimtis mirčių, kurių šiandien dar galima išvengti arba labai smarkiai sumažinti“, – pridūrė jis. 

Jis patikino, kad toliau bus bendradarbiaujama su centrine valdžia, pavyzdžiui, ketinama teikti siūlymų ir sveikatos apsaugos ministrui, kaip sklandžiau valdyti krizę: dėl reagentų gamybos Lietuvoje, nedarbingumo išrašymo ir kiti. 

Vilniaus savivaldybė penkioms savaitėms stabdo ugdymo įstaigų veiklą, uždaro viešąsias pramogų ir sporto erdves, veiklą pranešė dviem savaitėm stabdantis ir Vilniaus universitetas.

Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis spaudos konferencijoje teigė, kad siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui ir valdyti protrūkio pasekmes dirbama visomis kryptimis: nuo pramogų iki ugdymo sektoriaus bei transporto. 

„Rekomenduojame visoms pramogų įstaigoms stabdyti, riboti savo veiklą, kalbamės toliau su tomis įstaigomis, nes žinome, kad negalime dabar atsakyti į visus klausimus dėl tam tikrų plonybių, ar vienas renginys jau kvalifikuotinas kaip tas, kuris turi būti sustabdytas, ar ne“, – sakė P. Poderskis. 

Jis teigė, kad norima paankstinti dviračių ir paspirtukų nuomos sezoną. 

„Iš esmės norime ir siekiame, kad maitinimo ir maisto prekių parduotuvės liktų atidarytos ir toliau teiktų savo paslaugas. Taip pat dirbame su viešuoju transportu (…) Susisiekėme su kompanijomis „Bolt“, „CityBee“ ir „JCDecaux“ dėl jų dviračių ir paspirtukų dalijimosi paslaugų greitesnio sezono starto, kas padėtų pralaisvinti šiek tiek viešąjį transportą“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius. 

Pasak jo, visuomenė bus nuolat informuojama apie konkrečias priemones, netgi prireikus bus planuojama pasinaudoti ir gyventojų perspėjimo sistema, išplatinti žinutę per korinį ryšį. 

„Yra toks elektroninis paštas sveikas@vilnius.lt, kuriuo visi gali rašyti, jeigu jiems kyla kažkokių klausimų. Mes ten juos renkami ir konsoliduojami. (…) Žinome, kad mūsų sveikatos apsaugos ir kitos sistemos nėra pilnai pasirengę galimam dideliam protrūkiui. Imamės griežtų veiksmų, kurie padėtų suvaldyti tokio protrūkio pasekmes, kurios kiltų“, – aiškino jis. 

Jis pažymėjo, kad draudimas nedirbti galioja visoms ugdymo įstaigoms, taip pat ir privačioms. 

R. Šimašius teigia, kad nepaisant ugdymo įstaigų veiklos laikino sustabdymo, mokymo procesas vyks. 

„Stabdomas ugdymo procesas patalpose darželių ir mokyklų. Kažkas paleido gandą, kad mokytojai išleidžiami nemokamų atostogų, tai tikrai ne. Mokytojai dirba, natūralu, kad mes tikimės, kad distanciniu būdu, ar per „Tamo“ ar kitas priemones, ar elektroniniu paštu galiausiai, bus duodami vaikams namų darbai, daugiau skaitymo (…)“, – sakė meras. 

Jis pripažino, kad darželinukų tėvams kyla iššūkių, nes ne visi jie gali palikti vaikus kitiems.

„Bus atvejų, kai žmonės negalės ateiti į darbą, nes turės prižiūrėti vaikus, bet tai yra ta kaina, kurią turi mokėti, norint išsaugoti savo senelių ir kitų žmonių gyvybes“, – sakė R. Šimašius. 

Pasak jo, kalbamasi ir su „Kino pavasario“ rengėjais, kad festivalio filmus galima būtų žiūrėti iš namų. 

Paklaustas, ar savivaldybė disponuoja kokia nors papildoma informacija dėl padėties Vilniuje ir todėl paskelbė papildomas priemones, meras sakė, kad savivaldybė žino tiek, kiek ir sveikatos apsaugos specialistai.  

„Mes kalbamės su specialistais. Turbūt tenka konstatuoti tiktai palyginimus iš bet kokios kitos šalies. Jeigu turime šiandien diagnozuotus tris atvejus Lietuvoje, tai turbūt galime būti gana tikri, kad yra ne trys, ne penki, bet dešimtys dar atvejų, kurie galbūt yra nediagnozuoti (…) Atsargumo priemonės turi būti gerokai didesnės, darant prielaidą, kad virusas yra ne už mūsų sienų, bet yra tarp mūsų“, – sakė R. Šimašius. 

„Dėl barų, restoranų, čia atsiranda labai daug tokių niuansų, kai mes turime kavinę su dviem staliukais, tai turbūt nebūtina rekomenduoti jai užsidaryti ar neteikti paslaugų, bet yra didelės kavinės (…) Kaip tiksliai planuotume įgyvendinti šitas rekomendacijas, informaciją nuolat pateiksime“, – sakė P. Poderskis. 

Vilniaus valdžia nuo penktadienio nurodė stabdyti visus renginius uždarose vietose, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių. Taip pat nuo penktadienio veiklą turi stabdyti sostinės muziejai, kino teatrai, sporto klubai ir kitos panašios veiklos erdvės.

Pasak savivaldybės, nuo penktadienio iki Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla. Tačiau gyventojams kartu rekomenduojama „nepamiršti išeiti pasivaikščioti, sportuoti lauke, lankytis gamtoje“.

Kaunas ir Klaipėda Vilniaus pavyzdžiu sekti kol kas neskuba.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dėl koronaviruso ištirtas 321 mėginys, nustatyti trys užsikrėtimo atvejai. Visi jie – įvežtiniai.

Šiaulietė ir du kauniečiai užsikrėtė viešėdami šiaurės Italijoje.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *