SAM: greitieji testai netinka diagnozei nustatyti, siekiama uždrausti jais prekiauti

Фото facebook.com/Vitaliy.Klychko

Greitieji koronaviruso testai neturėtų būti naudojami COVID-19 ligai patvirtinti, remdamasi mokslininkų ir gydytojų išvadomis ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Ministerija taip pat pranešė kreipusis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, prašydama įvertinti galimybes keisti teisinę bazę, numatant, kad greitaisiais testais internetu nebūtų galima prekiauti. 

„Jie yra skirti tik sveikatos priežiūros specialistams, t. y. profesionaliam naudojimui, tad namų sąlygomis, be sveikatos priežiūros specialisto, neturėtų būti naudojami“, – teigiama ministerijos pranešime.

Pasak SAM, naudoti šiuos testus siekiant nustatyti, ar žmogus yra užsikrėtęs, bet kuriuo atveju yra netikslinga.

„Žmonės ar įmonės, šiuo metu pasitelkusios šiuos greituosius testus pirminiam vertinimui, ar žmogus yra užsikrėtęs, tai daro visiškai netikslingai, o gaunami rezultatai gali būti visiškai klaidingi“, – teigiama ministerijos pranešime.

Anot SAM, šie testai galėtų būti naudojami tik patikrinti, ar žmogus yra sirgęs koronavirusine infekcija, ar ne, t. y. vadinamajai serokonversijai nustatyti. Tačiau tam turi būti atliktas validavimas, tai yra tinkamumo patvirtinimas.  

„Už jokį testą blogiau yra tik blogas testas. Todėl prieš leisdami plačiai naudoti produktą, kuris lemia klinikinius sprendimus ar žmonių elgseną pandemijos metu, turime žinoti, ar testas pateikia patikimus atsakymus. Greitieji serologiniai testai, jeigu veikia, aptinka imuninį atsaką į infekciją, kuriam susiformuoti reikia iki dviejų savaičių nuo simptomų pradžios, o ne patį virusą“, – pranešime sako Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas.

„Dėl šios priežasties jie visiškai netinkami ir negali būti naudojami COVID-19 diagnozei patvirtinti. Vėlesnėje pandemijos eigoje, kai bus persirgęs tam tikras procentas gyventojų, testai galbūt pasidarys naudingi buvusiai infekcijai nustatyti, bet ir tai juos reikia moksliškai validuoti, nes klaidingų išvadų kaina per didelė“, – sako jis.

SAM yra pavedusi Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai atlikti greitųjų testų (IgM/IgG) koronavirusinei infekcijai atitikties vertinimą. Tai reiškia, kad, pasitelkus ekspertus medikus, bus nustatytos aiškios šių testų naudojimo indikacijos. 

„Pasaulyje nėra vieno ir aiškaus susitarimo, kaip šiuos greituosius testus naudoti. Dėl šios priežasties turime patys labai aiškiai nusistatyti, kokiais atvejais tai yra tinkamas ir naudotinas įrankis. Visus taškus šioje situacijoje turi sudėlioti specialistai, į kuriuos ir kreipėmės“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. 

Akreditavimo tarnyba šių testų validavimui pasitelkė mokslo įstaigas, ekspertus. Galutines išvadas planuojama pateikti iki balandžio 24 dienos.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.