Seimas iš naujo svarstys įstatymą, mažinantį kartelę į parlamentą

Seimas iš naujo svarstys prezidento Gitano Nausėdos grąžintą Seimo rinkimų įstatymą, mažinantį rinkimų kartelę į parlamentą partijoms nuo 5 proc. iki 3 proc., o koalicijoms – nuo 7 iki 5 procentų. Galutinis balsavimas dėl prezidento veto planuojamas vakariniame posėdyje.

Už tai, kad vetuotas įstatymas būtų svarstomas iš naujo, antradienį balsavo 71 Seimo narys, 57 balsavo „prieš“ taip pasisakydami, kad įstatymas būtų laikomas nepriimtu ir liktų dabartinė tvarka.

Po balsavimo socialdemokratas Bronius Bradauskas pranešė suklydęs ir prašė į protokolą įrašyti, kad iš tikrųjų jis balsuoja prieš.

Seimo rytiniame posėdyje pritarus po pateikimo, per pietų pertrauką įstatymą planuoja apsvarstyti Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, o vakariniame posėdyje numatytas priėmimas.

Valdantieji siekia prezidento veto atmesti ir priimti grąžintą įstatymą. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija nusprendė, kad balsavimas prieš prezidento veto yra privalomas.

Opoziciniai konservatoriai siūlė dėl įstatymo priėmimo rengti slaptą balsavimą, teigdami, jog dalis valdančiųjų yra verčiami palaikyti pataisas prieš savo valią. Tačiau Statutas tokį balsavimą leidžia tik personalijų klausimais.

Prezidento G. Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis pristatydamas veto teigė, kad mažesnė rinkimų kartelė lemtų didesnę Seimo fragmentaciją, kartu ir – politinį nestabilumą.

„Seimo nesusiskaldymas į smulkias grupes ir stabilumas yra konstitucinė vertybė, kurios turi būti paisoma, tuo tarpu Seimo rinkimų slenksčio mažinimas dviem procentiniais punktais  didins Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas“, – sakė P. Mačiulis.

Prezidento patarėjas taip pat atkreipė dėmesį, kad rinkimų taisyklių keisti iki jų likus mažiau nei metams nederėtų.

„Metų terminas būtų toks laikotarpis, per kurį žaidimo taisyklės, liaudiškai tariant, nebūtų keičiamos“, – pažymėjo patarėjas.

Procedūros numato, kad iš pradžių Seimas balsuoja, ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti nepriimtu.

Nusprendus įstatymą svarstyti iš naujo, priėmimo metu bus sprendžiama, ar priimti visą įstatymą be pakeitimų – tam reikia, kad už įstatymą balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Pataisas dėl rinkimų kartelės mažinimo Seimas priėmė gruodį, daugiausiai valdančiųjų balsais. Jie laikosi pozicijos, kad nuleidus kartelę Seime bus atstovaujama didesniam rinkėjų skaičiui.

G. Nausėda pataisas vetavo argumentuodamas, kad žemesni rinkimų slenksčiai lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą.

Taip pat prezidentas pažymėjo, kad sprendimas mažinti kartelę likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų prieštarauja gerajai tarptautinių institucijų įtvirtintai rinkimų praktikai.

Šiuo metu partijos dalyvauja mandatų dalybose, kai daugiamandatėje apygardoje pasiekia 5 proc. kartelę, koalicijos – 7 proc. kartelę.

Prezidentas anksčiau buvo reiškęs paramą siūlymui mažinti kartelę iki 4 ir 6 procentų.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *