Seimas pritarė D. Jauniškio skyrimui VSD vadovu antrą kadenciją

Фото Президентуры/Робертаса Дачкуса

Seimas pritarė, kad Darius Jauniškis antrą kadenciją vadovautų Valstybės saugumo departamentui (VSD).

Už tai antradienį balsavo 109 Seimo nariai, prieš buvo keturi, penki susilaikė. 

Pagal įstatymą, VSD direktorių skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas sakė, kad VSD veikla vadovaujant D. Jauniškiui smarkiai patobulėjo.

Jis ragino palaikyti D. Jauniškio kandidatūrą „už tai, kad jis padarė visus darbus, kurie buvo pavesti per jo kadenciją“.

„Matau kokį didelį progresą VSD yra padariusi ir siūlau jai leisti toliau augti“, – sakė konservatorius Kęstutis Masiulis.

Tuo metu Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys teigė, kad D. Jauniškio paskyrimas antrai kadencija susijęs su politikų norais turėti didesnę įtaką žvalgybos institucijai.

„D. Jauniškis turi įsisąmonti, kad tarnavimas valstybei, tai nėra tarnavimas asmeniui“, – sakė Seimo narys.

„Valstiečių“ frakcijos narys Naglis Puteikis tvirtino, kad negalima pateisinti tokio didelio žmonių sekimo, kokį esą vykdo VSD.

„Jis neatitinka vakarietiškos demokratijos standartų“, – teigė politikas.

VSD vadovas yra minėjęs, kad per 2019 metus „patikrinta“ apie 80 tūkst. asmenų, apie kuriuos VSD pateikė savo išvadas.

Šalies vadovas D. Jauniškio kandidatūrą pateikė praėjusią savaitę, kai tik Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) patvirtino išvadą dėl situacijos departamente.

Komitetas konstatavo, kad VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau pasiūlė keisti darbo tvarką ir atsisakyti žodinių pavedimų tikrinti asmenis.

Komitetas tyrimą atliko pagal pranešėjo informaciją, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Apie tai aukštas VSD pareigūnas buvo informavęs tuometinį NSGK pirmininką Vytautą Baką. Žvalgybininko pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD galėjo rinkti informaciją, sąraše nurodyta daugiau kaip 60 pavardžių, tarp jų daug žinomų žmonių iš verslo, kultūros, pramogų sferų.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

VSD vadovas tvirtino, kad asmenys tikrinti laikantis įstatymų, o pašaliniams asmenims patikrinimų duomenys neteikti.

D. Jauniškis vadovauti VSD pirmą kartą paskirtas 2015 metų balandžio 13 dieną.

Jis 1990–1993 metais dirbo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Apsaugos skyriuje, 1993–1994 metais Vadovybės apsaugos departamente, 1995 metais pradėjo tarnybą Lietuvos kariuomenės Ypatingosios paskirties tarnyboje.

1997–2006 metais D. Jauniškis buvo šios tarnybos vado pavaduotojas, 2006–2008 metais – vadas.

2008 metais D. Jauniškis paskirtas Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų vadu.

Jis yra baigęs ekonomikos ir strategines studijas, dalyvavo tarptautinėse misijose Afganistane 2002, 2004 ir 2007 metais, o 2010 metais jam suteiktas pulkininko laipsnis, jis taip pat už nuopelnus tarnybai apdovanotas dešimtimi įvairių valstybinių apdovanojimų ir medalių.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *