Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas siūlo šalies gyventojams numatyti didesnes kompensacijas už šildymą, jas leisti gauti ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams, o ne tik mažas.
Komitetas priėmė sprendimą siūlyti Vyriausybei inicijuoti tai numatančias pataisas.
„Daug taiklesnė, efektyvesnė, mažiau diskriminuojanti priemonė būtų didinti kompensacijas gaunantiems mažas pajamas ir taip pat plėsti tas kompensacijas iki vidutinių pajamų taip, kad jas gautų ne tik mažas, bet ir dalis vidutines pajamas gaunančių žmonių nediskriminuojant kuro, naudojamo šildymuisi, rūšių“, – pirmadienį komiteto posėdyje teigė BFK vadovas.
Taip jis kalbėjo posėdyje pritarus Vyriausybės siūlymui laikinai biudžeto lėšomis kompensuoti gyventojams pridėtinės vertės mokestį (PVM) šildymui.
„Jau anksčiau turėjome tokį sprendimą priimti“, – teigė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Butkevičius, kalbėdamas apie BFK siūlymą.
Tuo tarpu Lietuvos regionų frakcijoje dirbantis Andrius Palionis teigė tikėjęsis, kad gyventojams gavus pirmąsias didžiules sąskaitas už šildymą, Vyriausybė pati inicijuos kompensacijų didinimą.
Be kita ko, jis priekaištavo, kad dabar norint gauti kompensacijas yra reikalaujama, kad žmonės, pretenduojantys gauti paramą, pateiktų daug informacijos, kurią galima tiesiog gauti iš „Sodros“.
M. Majausko teigimu, Latvijoje kompensacijas už šildymą gauna 170 tūkst. žmonių, nors gyventojų ten – pusantro karto mažiau.
„Tai reiškia, kad Lietuvoje tokią kompensaciją, jeigu veiktų kaip Latvijoje, gautų apie 250 tūkst. žmonių“, – teigė M. Majauskas.
Pasak jo, dabar kompensacijas už šildymą Lietuvoje gauna nuo 125 tūkst. iki 130 tūkst. žmonių.
Penkiems Seimo nariams balsavus už, keturiems – prieš, Vyriausybės siūlomai PVM kompensacijai komitetas pritarė. Visi kiti parlamentarų siūlymai dėl PVM mažinimo elektrai, dujoms, malkoms ar kitoms kuro rūšims buvo atmesti.
Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė sako, kad dėl PVM lengvatos biudžeto netektis sieks 23,3 mln. eurų.
Kompensuoti PVM šildymui nuo šių metų sausio iki šildymo sezono pabaigos valdžia siūlo siekdama iš dalies sumažinti žmonių finansinę naštą dėl išaugusių sąskaitų.
Kai kurie parlamentarai priekaištauja, kad paramos gyventojai gali ir nepajusti, nes ji bus labai maža. Be to, pasak jų, ši priemonė būtų diskriminacinė, nes negaliotų besišildantiems elektra, dujomis arba malkomis.
Pataisos, be kita ko, sulaukė ir Seimo teisininkų kritikos.
Dabar centriniam šildymui ir malkoms kūrenimui taikomas 9 proc. PVM.
*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama