Seime – rezoliucija dėl Baltarusijos keliamos grėsmės branduolinei saugai Europoje

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Baltarusijoje baigiama statyti Astravo atominės elektrinė (AE) kelią grėsmę branduolinei saugai visoje Europoje, todėl jėgainės eksploatacijos parengiamieji darbai, kurie dėl politinio nestabilumo yra visiškai nepriimtini, turi būti nedelsiant nutraukti, teigiama Seimui teikiamos dar vienos rezoliucijos projekte.

Rezoliucijos rengėjai ragina Seimą kreiptis į Europos branduolinės saugos reguliatorių grupę (ENSREG) ir prašyti imtis visų priemonių stabdyti Astravo AE reaktorių veiklos pradžią, kol nebus išsklaidytos abejonės dėl jėgainės statybos ir pasirengimo eksploatacijai atitikimo tarptautiniams branduolinės saugos reikalavimams. 

Ketinama paraginti Rusijos visuomenę, atominės energetikos bei civilinės saugos specialistus daryti įtaką savo šalies institucijoms siekiant stabdyti Astravo AE reaktorių veiklos pradžia ir taip sumažinti branduolinės katastrofos grėsmę. Rezoliucijoje taip pat reiškiamas susirūpinimas dėl persekiojamų Baltarusijos visuomenės veikėjų, kurie siekia viešumo su Astravo AE statyba susijusiais klausimais.

Rezoliuciją inicijuoja „valstiečiai“ Jonas Jarutis, Tomas Tomilinas, Audrys Šimas, Guoda Burokienė, Rima Baškienė, Vida Ačienė, Valius Ąžuolas, Aušrinė Norkienė, konservatoriai  Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronis Ažubalis, Rasa Petrauskienė ir Stasys Šedbaras, liberalas Eugenijus Gentvilas ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Egidijus Vareikis.

Konservatoriai Žygimantas Pavilionis ir Dainius Kreivys taip pat ragina Europos Sąjungą (ES) kuo greičiau pritarti Lietuvos principinei pozicijai dėl Astravo AE gaminamos elektros nepatekimo į ES valstybių rinkas.

Baltarusija Astravo AE pirmąjį reaktorių planuoja pradėti eksploatuoti 2021 metų pirmąjį ketvirtį, o antrąjį – 2022 metais. Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka anksčiau yra sakęs, kad Astravo AE elektrą turėtų pradėti gaminti lapkričio 7 dieną. 

Lietuva kritikuoja Astravo elektrinės projektą ir ketina boikotuoti elektrą iš Baltarusijos, pradėjus veikti šiai jėgainei. Minskas atmeta kritiką dėl jėgainės saugumo.   

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *