Seime – sprendimas dėl embargo karą Ukrainoje remiančių valstybių naftai, dujoms

Nuotrauka BNS/ Andrius Ufartas

Seimas antradienį svarstys ir balsuos, ar priimti rezoliuciją dėl energetikos išteklių importo embargo iš šalių, vykdančių ar remiančių karinę agresiją prieš Ukrainą. Parlamentarams pateikti du – pusšimčio Seimo narių parašais remiamas ir 25 valdančiųjų parengtas – rezoliucijų projektai. 

Pirmąjį projektą inicijuoja visoms parlamentinėms partijoms – ir opozicijai, ir valdantiesiems priklausantys Seimo nariai, o kitą pasirašė tik konservatoriai, liberalai ir Laisvės frakcijos nariai.

Valdantieji ragina Vyriausybę nutraukti Rusijos naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) importą bei išplėsti Klaipėdos SGD terminalo pajėgumus. 

Jie siūlo Vyriausybei spartinti strateginį Lietuvos energetikos sistemos sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklais  projektą bei parengti teisės aktus, leisiančius Lietuvos įmonėms nutraukti sutartis dėl Rusijos išteklių įsigijimo. Vyriausybė, be to, raginama skubiai teikti pasiūlymus dėl atsinaujinančios energijos išteklių plėtros.

Kitos rezoliucijos teikėjai ragina Vyriausybę nedelsiant imtis ryžtingų veiksmų užtikrinant Rusijos energetinių išteklių embargą ir visiškai atsisakyti Rusijos naftos, dujų, elektros bei spręsti dėl alternatyvų. 

Taip pat Vyriausybė raginama nedelsiant teikti Seimui ekonominių pasekmių dėl Rusijos vykdomos karinės agresijos Ukrainoje Lietuvos gyventojams ir verslui kompensavimo planą ir tam būtinus teisės aktus bei sprendimus.

Dokumente nurodoma, kad Lietuva kasmet iš Rusijos perka energetinių išteklių (naftos, dujų ir elektros) už daugiau nei 3 mlrd. eurų, o Europos Sąjungos šalių Rusijai sumokama suma prilygsta jos gynybos biudžetui. 

Seimo nariai pripažįsta, kad Rusijos ir Baltarusijos energetinių išteklių atsisakymas gali paveikti Lietuvos ekonomiką bei turėti įtakos jos žmonių finansinei ir socialinei padėčiai.  

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narės Rimos Baškienės teigimu, Lietuva turi stengtis iš viso nenaudoti priešiškų Lietuvai valstybių energetinių išteklių, o liberalas Eugenijus Gentvilas linkęs neapsiriboti tik Rusija ar ją palaikančia Baltarusija, bet nepirkti ir iš tų šalių, kurios remia agresorius. 

Ekonomikos komitete dirbantis konservatorius Andrius Kupčinskas siūlo kai kuriuos Lietuvos žingsnius dėl energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos paspartinti: jis abejoja, ar įmanoma greičiau pasistatyti vėjo jėgainių parką jūroje, tačiau sutinka, kad reikia greičiau  įgyvendinti sprendimus dėl elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių. 

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *