Sumažėjusį oro užterštumą miestuose vėl padidino kūrenami namai

Фото BFL/Редаса Вилимаса
Nuotrauka BFL/ Andrius Ufartas

Pirmąją karantino savaitę sumažėjus transporto srautams, Lietuvos didmiesčiuose buvo galima kvėpuoti gerokai švaresniu oru. Vis dėlto šią savaitę atšalus orams ir gyventojams ėmus šildytis malkomis, tarša vėl išaugo.   

Aplinkos apsaugo agentūros (AAA) Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Vilma Bimbaitė sako, kad praėjusią savaitę, aptirpus automobilių srautams ir į aplinką patekus mažiau kietųjų dalelių bei azoto dioksido, oro užterštumas buvo sumažėjęs iki 30 proc. 

„Praėjusią savaitę pasijuto transporto srautų sumažėjimas ir iš karto aišku, kokį poveikį miestuose oro kokybei daro transportas, kai yra jo dideli srautai ir nepalankios teršalų išsisklaidymo sąlygos: sausa, paviršiai visi išdžiūvę, todėl yra pakeltoji tarša, silpnas vėjas. Tada padidėja kietųjų dalelių, azoto dioksido koncentracijos. Tai praėjusią savaitę ir stebėjome neįprastą reiškinį, kad esant nepalankioms metereologinėms sąlygoms teršalų koncentracijos buvo žemos arba labai žemos“, – BNS teigė V. Bimbaitė.     

Pasak jos, praėjusią savaitę kietųjų dalelių koncentracija miestuose siekė iki 30 mikrogramų kubiniame metre ir sudarė apie 50-60 proc. normos (50 mg).    

Didmiesčiuose taršos koncentracija buvo didžiausia – 15-30 mg, o mažesniuose miestuose, pavyzdžiui, Jonavoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose – apie 10-15 mg. 

V. Bimbaitė pabrėžė, kad praėjusios savaitės oro užterštumo negalima lyginti su ankstesne savaite, nes tuomet buvo lietinga ir pūtė didelis vėjas: „Todėl buvo švaru“.  

Anot jos, lyginant panašias oro sąlygas ankstesniais metais, praėjusios savaitės situacija yra „išskirtinis atvejis ir neįprastas reiškinys, kada sausu oru buvo tokios (mažos – BNS) koncentracijos“. 

Tačiau žmonėms pradėjus aktyviai kūrenti privačius namus, antradienį Vilniuje ir Kaune vėl viršyta kietųjų dalelių ribinė vertė, trečiadienį ryte ji dar buvo padidėjusi. Pasak V. Bimbaitės, labiausiai buvo užterštas Vilniaus senamiestis ir Žirmūnų rajonas, o Kaune – Petrašiūnai, kur daug pramonės įmonių ir gyvenamųjų namų.

Anot V. Bimbaitės, dabar ypač nepalankios sąlygos teršalams išsisklaidyti: „Į aukštesnius sluoksnius nepakeliami teršalai, nes nėra vėjo“. 

Ji prognozuoja, kad panaši situacija, kai oro užterštumas viršys normą nuo vieno iki dviejų kartų,  išliks visą šią savaitę, nes naktys bus šaltos. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.