Tautinių mažumų politikos ekspertė iš Ukrainos: būtina kalbėti apie Krymo totorių likimus

Julija Tyshshenko/ Nuotrauka BNS/ Irmantas Gelūnas

Ukrainoje tęsiantis Rusijos pradėtam karui, būtina kalbėti apie Krymo totorių likimus, nepamiršti šios bendruomenės, teigia tautinių mažumų politikos ekspertė iš Ukrainos Julija Tyščenko.

Jos teigimu, 2014 metais okupuotame Kryme iki šiol tęsiasi represijos prieš ten gyvenančius totorius, palaikančius Ukrainą ir jos valstybingumą.

„Rusija taiko tokius pačius represijų metodus kaip ir Sovietų Sąjunga“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė Ukrainos nepriklausomų politinių tyrimų centro ekspertė.

Anot jos, Krymo totorių parlamentą Medžlisą Rusija laiko teroristine organizacija, fabrikuoja jo atstovams įvairius kaltinimus. 

„Kodėl Rusija taip elgiasi su Krymo totoriais? Jie visada palaikė Ukrainos valstybingumą, jos europinę, NATO kryptį. Tai buvo unikalus nacionalinis judėjimas postsovietinėje erdvėje“, – teigė J. Tyščenko.

„Krymo totoriai trukdo Rusijos įsivaizdavimui, kad Krymas yra Rusija, nes tai yra tauta, kuri savo kultūrą, yra pripažinta Ukrainos tautinė grupė. Rusija ją vadina vandenilio bomba – šitą totorių bendruomenę“, – pridūrė ji.

 Pasak specialistės, Vakarai turi nepamiršti prieš Krymo totorius vykdomų represijų, kalbėti apie žmonių likimus.

„Ką gali padaryti šalys-partnerės, kad sustabdytų šitas represijas prieš Krymo totorius? Aišku, mūsų galimybės daryti įtaką Rusijos veiksmams yra mažos, tačiau kalbėti apie konkrečius žmones, jų likimus, kad totoriai yra už Ukrainą, ją palaiko, yra būtina“, – kalbėjo tautinių mažumų politikos ekspertė iš Ukrainos.

Lietuvos Tautinių mažumų departamento vadovė Vida Montvydaitė priminė, kad Lietuvoje gyvenantys totoriai yra giminingi Krymo totoriams.

Vida Mointvydaitė ir Julija Tyshshenko/ Nuotrauka BNS/ Irmantas Gelūnas

Jų kovos už laisvę, pasak įstaigos vadovės, yra ir Lietuvos atsakomybė.

„Lietuvos totoriai, kurių metus pernai minėjome, yra vienos šeimos atstovai su Krymo totoriais. Jų kovos už laisvę, šimtmečiais nesibaigiantis persekiojimas Ukrainoje yra ir dalis mūsų atsakomybės“, – tvirtino V. Montvydaitė.

Gegužės 18-ąją minimos Krymo totorių deportacijų ir genocido 78-osios metinės.

Sovietų Sąjunga iš Krymo Antrojo pasaulinio karo metais ištrėmė porą šimtų tūkstančių ten gyvenusių totorių. Lietuva tai pripažinusi genocidu.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *