Ukrainai nutraukus trąšų rinkos tyrimus, Lietuva sveikina sprendimą

Nuotrauka BFL/ Andrius Ufartas

Ukraina penktadienį pranešė nutraukusi nuo 2019 metų rugpjūčio vykusius trąšų rinkos tyrimus, kėlusius nerimą Lietuvos trąšų gamintojams bei eksportuotojams.

Ukraina teigia neketinanti įvesti jokių prekybos ribojimų, nors dar gegužės viduryje planavo bent trejiems metams smarkiai apriboti trąšų importą, pranešė Užsienio reikalų ministerija.   

„Teigiamai vertiname Ukrainos sprendimą neįvesti prekybą ribojančių priemonių, nes sąžininga ir taisyklėmis paremta prekyba, o ne protekcionistinės priemonės, prisideda prie dvišalių santykių plėtros”, – pranešime sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jis pabrėžė, kad Ukrainos ketinimai riboti trąšų importą pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos bei Europos Sąjungos ir Ukrainos Asociacijos sutartį. 

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pernai lapkritį gavo Vilniuje viešėjusio Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio patikinimą, kad Ukraina pavasarį baigs trąšų rinkos tyrimus. G. Nausėda tuomet sakė tikįs, kad Lietuvos bendrovės galės laisvai patekti į Ukrainos trąšų rinką.

Lietuvos verslo ir Vyriausybės atstovai nerimavo, kad Ukrainoje inicijuoti prekybos apsaugos tyrimai dėl amonio nitratų ir kompleksinių trąšų gali baigtis muitų arba kvotų įvedimu. Tai galėtų pakenkti dviejų didelių trąšų gamintojų – Jonavos azoto trąšų gamybos įmonės „Achema“ ir Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ – eksportui į Ukrainą.

Lietuvos pareigūnai jau kurį laiką kėlė šį klausimą dvišaliuose susitikimuose su Ukrainos valdžios atstovais, taip pat yra prašę Europos Komisijos paramos.

„Achemos“ vadovas Ramūnas Miliauskas pernai gruodį BNS sakė, kad įmonės trąšų eksportas į Ukrainą beveik sustojo. Pasak jo, „Achemos“ trąšų eksportas į Ukrainą pernai sudarė vos 25 proc. 2018 metų apimčių. 

„Lifosos“ vadovas Jonas Dastikas tuomet BNS sakė, kad pagrindinį įmonės produktą – diamonio fosfatą – į Ukrainą pradėjo eksportuoti tik pernai, nes jis šalyje užregistruotas tik 2019 metų kovą. Iki tol įmonė Ukrainoje pardavinėjo nedaug pašarinių fosfatų ir azoto-fosforo-sieros (NPS) trąšas, kurios paklausios Lotynų Amerikoje ir Ukrainoje. Būtent jų eksportu į Ukrainą įmonė labiausiai suinteresuota.

Situacija Ukrainos trąšų rinkoje iš esmės pasikeitė po to, kai šalis pradėjo riboti trąšų importą iš Rusijos, o nuo pernai liepos visiškai nustojo importuoti rusiškas trąšas, kurios sudarė didžiąčją daliį jos importo. Iki tol Ukraina buvo paskelbusi antidempingo muitus amonio nitrato trąšoms.

Iš Ukrainos pernai pasitraukė ir „Lifosą“ valdantis Rusijos trąšų koncernas „EuroChem“, pardavęs antrinę įmonę Ukrainoje.

Ukrainos rinka prieš kelerius metus tapo labai svarbi Lietuvos trąšų eksportuotojams. 2019 metais iš Lietuvos į Ukrainą eksportuota trąšų už 114,6 mln. eurų – apie 30 proc. viso Lietuvos trąšų eksporto.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.