Ukrainos prezidentas: reformos – svarbu, bet narystė ES ir NATO yra politinis sprendimas

Nuotraukos autorius Robertas Dačkus/ lrp.lt

Reformų įgyvendinimas yra svarbu, tačiau Ukrainos narystė Europos Sąjungoje (ES) ir NATO yra politinis sprendimas, teigia šios šalies prezidentas.

„Manau, kad iš dalies narystės ES ir NATO klausimas susijęs su reformomis, bet daugiausia tai politiniai klausimai“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Vilniuje sakė Volodymyras Zelenskis.

Jis teigė, kad turint galvoje aplinkybes, šalies Rytuose vykstančius karo veiksmus, Ukraina yra viena sparčiausiai reformas įgyvendinančių valstybių, tačiau jai keliami itin aukšti reikalavimai.

„Jei kalbame atvirai apie terminą, situaciją, klimatą, karą, apie tai, kokioje situacijoje būdama Ukraina vykdo reformas, manau, mes šiandien esame greičiausi Europoje. Esame labai greiti. Minimaliai biurokratiški, nes suprantame, kokia šio laiko kaina mums. Laikas pas mus pažymėtas žmonėmis (…)“, – sakė Ukrainos prezidentas.

„Todėl tai vyksta greitai, nes nereformavę Ukrainos, negalėsime būti galingi ir tvirti. Leidžiame daug pinigų savo valstybės gynybai. Bet paraleliai vykdome ir reformas infrastruktūroje. Šiandien Ukrainoje statoma tūkstančiai kilometrų modernių kelių, infrastruktūros, tiltų. Tūkstančiai, ne šimtai. (…) Atvažiuokite į Ukrainą ir pažiūrėkite, kokiais tempais šiandien statome Ukrainą. Tuo metu, kai Rytuose pas mus karas, Rusija aneksavusi Krymą“, – per spaudos konferenciją kalbėjo V. Zelenskis.

Jis prisipažino neturįs didelio optimizmo dėl aiškesnės Ukrainos perspektyvos siekiant narystės ES ir NATO.

„Manau, kad svarbiausia, jog ukrainiečių tauta per tą laiką, dienas ar metus neprarastų tikėjimo, kad tikrai ES mato Ukrainą lygiateise nare“, – teigė jis.

Ukrainos vadovas tvirtino juntąs daugelio šalių, taip pat Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles’io Michelio (Šarlio Mišelio) palaikymą, tačiau, anot jo, esama ir valstybių, kurios abejoja Ukrainos naryste tiek ES, tiek NATO.

„Argi 14 tūkst. žuvusiųjų kai kurioms šalims nepakankama kaina, kad parodytume, kokios ukrainiečių vertybės? Todėl manau, kad tai neteisinga. Manau, kad ukrainiečiai laikosi europietiškų vertybių, manau, kad mūsų vertybės vienodos“, – sakė V. Zelenskis.

„Taip, esame skirtingos šalys, mūsų kalbos skiriasi, skiriasi mentalitetas. Bet aš manau, kad vertybės vienodos. Bet kaip matome, narystės ES kaina skirtinga“, – teigė jis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda per bendrą spaudos konferenciją pabrėžė, kad tarptautinės bendruomenės interesas yra klestinti ir demokratiška Ukraina, tačiau jis akcentavo reformų būtinybę šioje šalyje.

Anot jo, Ukrainos integracija į ES bus neįmanoma, „jeigu nematysime aiškaus progreso ir proveržio vykdant reformas“.

Pasak Lietuvos vadovo, Ukraina turi koncentruotis į efektyvų reformų įgyvendinimą, kovoti su korupcija, sėkmingai įgyvendinti teismų reformą bei kurti saugų ir stabilų klimatą investicijoms.

G. Nausėda teigė, kad jo nenuvilia tai, jog Ukrainai kol kas nėra suteikiama aiški narystės ES ir NATO perspektyva.

„Manyčiau, kad dabartinėmis aplinkybėmis tiek EVT, tiek NATO viršūnių susitikime mes pasiekėme maksimumą“, – kalbėjo prezidentas.

Anot jo, NATO aiškiai deklaravo, kad Aljanso atvirų durų politika išlieka.

Trečiadienį Vilniuje prasidėjo dvi dienas truksianti Ukrainos reformų konferencija, kurioje tarptautiniai partneriai su Ukrainos atstovais aptaria šalies reformų pasiekimus ir iššūkius, žada tvirtinti tarptautinės bendruomenės paramą Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui bei reformų procesui.

Taip pat planuojama nubrėžti šios šalies europinės integracijos planus iki 2030 metų. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *