URM primygtinai rekomenduoja nevykti į Kazachstaną, esantiems ten – vengti viešų vietų

Фото МИД Литвы

Užsienio reikalų ministerija (URM) dėl neramumų Kazachstane primygtinai rekomenduoja į šią šalį nevykti, o ten esantiems lietuviams – vengti viešų vietų.

Tokios rekomendacijos paskelbtos dėl kai kuriuose šalies miestuose kilusių neramumų, išaugusių į protestus ir susirėmimus su policija bei iki sausio 19 dienos įvestos nepaprastosios padėties bei komendanto valandos, rašoma trečiadienį paskelbtoje informacijoje.

Joje taip pat rekomenduojama šalyje esantiems lietuviams vengti viešų vietų, imtis saugumo priemonių.

„Esantiems šalyje rekomenduojama laikytis įvestų ribojimų, vengti viešų vietų, kuriose vyksta mitingai, protesto akcijos, didesni žmonių susibūrimai, pagal galimybes sekti aktualijas, vadovautis viešomis vietos teisėsaugos institucijų rekomendacijomis, imtis visų kitų atsargumo priemonių“, – rašoma rekomendacijoje.

URM taip pat siūlo apie savo buvimo vietą informuoti artimuosius. 

Dėl suskystintų dujų kainų augimo savaitgalį Žanaozeno mieste kilę protestai išplito ir peraugo į masinius neramumus, susirėmimus su policija, valstybinių įstaigų pastatų šturmą.

Tai – didžiausias iššūkis autoritarinei Kazachstano valdžiai per kelis dešimtmečius.

Ketvirtadienį į šalį „taikos palaikymo pajėgas“ pranešė siunčianti Rusija po to, kai tokios pagalbos paprašė Kazachstano valdžia, kreipusis į Maskvos vadovaujamą Kolektyvinio saugumo sutarties organizaciją, vienijančią šešias buvusias sovietines šalis.

Neramumų apimtame didžiausiame Kazachstano mieste Almatoje gali būti apie 100 Lietuvos piliečių, pagalbos prašymų kol kas nesulaukta, teigia premjerės patarėja Rasa Jakilaitienė. 

Anot jos, situacija Kazachstane aptarta ir ketvirtadienį vykusiame Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijos posėdyje.

„Užsienio reikalų ministerija stebi situaciją ir koordinuojasi veiksmus su Europos Sąjungos partnerių atstovybėmis Kazachstane. Lietuvos atstovybės Kazachstane yra saugios ir pasiekiamos Kazachstane esantiems Lietuvos piliečiams įprastais ryšio kanalais. Almatoje gali būti apie 100 Lietuvos piliečių, kol kas iš jų negauta pagalbos prašymų“, – BNS teigė ji.

Nuo praeito savaitgalio visą Kazachstaną apėmę protestai trečiadienį peraugo į protestuotojų susirėmimus su policija ir valstybinių įstaigų pastatų šturmą – tai yra didžiausias iššūkis Kazachstano autoritarinei valdžiai per kelis dešimtmečius. Trečiadienį prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas (Kasymo Žomarto Tokajevo) priėmė Vyriausybės atsistatydinimą.

Maskvos vadovaujama Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO), vienijanti šešias buvusias sovietines šalis, reaguodama į K.J. Tokajevo kvietimą, ketvirtadienį į Kazachstaną išsiuntė karių.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *