V. Čmilytė-Nielsen: Rusijos užpulta Ukraina moka Vakarų neryžtingumo kainą

Nuotrauka BNS/ Paulius Peleckis

Rusijos užpulta Ukraina moka ir Vakarų neryžtingumo kainą, trečiadienį atidarydama Lietuvos, Lenkijos bei Ukrainos parlamentų narių Asamblėjos sesiją sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Ši sesija sušaukta jau dešimtą mėnesį vykstant žiauriam Rusijos karui prieš Ukrainą. Tenka pripažinti, kad jis mums nebuvo netikėtas – būtent mums, šio regiono valstybėms, turinčioms karčios istorinės patirties ir matančioms reiškinius ar įvykius tokiais, kokie jie yra, o ne tokiais, kokius mes norėtume juos matyti“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Ji priminė, kad prieš metus šios asamblėjos sesijoje priimtu bendru dokumentu parlamentarai kreipėsi į Europos Sąjungą, NATO ir kitas sąjungininkes bei tarptautinę bendruomenę, ragindami imtis visų priemonių, kurios užkirstų kelią Rusijos tolesnei agresijai prieš Ukrainą.

Nuotrauka BNS/ Paulius Peleckis

„Deja, mūsų kvietimas imtis visų priemonių nebuvo tinkamai išgirstas, todėl šiandien iš dalies ir dėl tarptautinės bendruomenės neryžtingumo žūsta Ukrainos žmonės, griaunami Ukrainos miestai ir kritinė infrastruktūra“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

„Šią neryžtingumo ir nuolaidžiavimo kainą moka ne tik Ukraina, bet ir nemaža dalis tarptautinės bendruomenės“, – pridūrė ji.

Seimo pirmininkės teigimu, jeigu Rusijai būtų iš karto pasiųstas nedviprasmiškas signalas, kad bus siekiama visiško rusiškos naftos ir dujų embargo, sukurtas specialusis tribunolas ir Rusija bus šalinama iš tarptautinių organizacijų ir izoliuojama, bus įvesti griežti apribojimai Rusijos piliečiams ir imamasi kitų politinių ir diplomatinių priemonių, šiandien būtų išsaugotos tūkstančių žmonių gyvybės.

„Mums nereikėtų spręsti, iš kur paimti trilijoną eurų Ukrainos atstatymui ir rūpintis 8 mln. Ukrainos karo pabėgėlių“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Pasak jos, nepaisant to, net ir dabar yra manančių, jog karas nėra jų rūpestis bei vadino tokį požiūrį netoliaregišku.

Seimo pirmininkė vylėsi, jog kitais metais Asamblėjos posėdis galės vykti Ukrainoje.

„Trišalis Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimas – tai organiškas visų trijų valstybių siekis kurti regiono ateitį, išnaudojant mūsų istorinės ir kultūrinės bendrystės privalumus. Šis, Liublino trikampio pavadinimą įgavęs bendradarbiavimo formatas atskleidžia mūsų trijų šalių potencialą, dar labiau mus suartina ir sukuria pridėtinę vertę kiekvienai valstybei atskirai“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Ragino atsisakyti iliuzijų dėl Rusijos

Nuotrauka BNS/ Paulius Peleckis

Asamblėjos sesijos atidaryme dalyvauja Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas ir Lenkijos Senato maršalka Tomaszas Grodzkis (Tomašas Grodzkis).

Pasak Lenkijos Senato maršalkos, diskusijos Asamblėjoje vyks „dėl paramos didvyriškai ukrainiečių tautai“ bei apie regiono saugumą plačiąja prasme.

„Atstovaujame tautoms, patyrusioms karo žiaurumus ir žinančioms taikos kainą, todėl suprantame, kaip svarbu nekovoti už suverenitetą vieniems“, – kalbėjo T. Grodzkis.

Jo teigimu, dabartinė Rusija kartoja „stalinistinius modelius“, tačiau šiandien Europa yra labiau susivienijusi ir nėra abejinga ukrainiečių tautai.

T. Grodzkis įspėjo, kad karas gali trukti ilgai, o Rusija jį naudos kaip destabilizavimo įrankį pasauliniu mastu.

„Europinė tvarka, kurią mes kūrėme nuo Sovietų sąjungos žlugimo, ir mus bandoma sugrąžinti į Šaltojo karo laikus. Esant tokiai situacijai, bet kokios viltys sugrįžti prie bendradarbiavimo tarp Vakarų ir Rusijos yra tik iliuzija“, – kalbėjo Lenkijos Senato maršalka.

„Politika, paremta iliuzija, niekada nebus efektyvi“, – pridūrė jis.

Kaip pranešė Seimo pirmininkės atstovė, bendrame Asamblėjos pareiškime turėtų atsidurti svarbiausi Liublino trikampio uždaviniai ir tikslai, iš kurių esminis – visa apimantis pasižadėjimas glaudžiai bendradarbiauti dvišaliu ir daugiašaliu formatais, kad Ukrainos integracija į Europos Sąjungą ir NATO būtų kuo greitesnė. 

„Tai ambicingas tikslas, tačiau vienintelis įmanomas, siekiant užtikrinti ilgalaikį Ukrainos, o ir viso regiono stabilumą, saugumą ir gerovę“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Trečiadienį taip pat vyks Parlamentinės Asamblėjos komitetų posėdžiai.

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos trišalė Parlamentinė Asamblėja įsteigta 2005 metais Ukrainos mieste Lucke. Tai konsultacinė tarpparlamentinė institucija, svarstanti bendrus interesus atitinkančius klausimus ir projektus.

Asamblėjos sesijos vyksta paeiliui Ukrainoje, Lenkijoje ir Lietuvoje.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *