Vakcinoms pirkti gali reikėti per 100 mln. eurų – premjeras ir sveikatos ministras

www.pixabay.com

Koronaviruso vakcinoms pirkti Lietuvai gali reikėti per 100 mln. eurų, sako premjeras ir sveikatos apsaugos ministras.

„Jeigu apsispręstume dėl mechanizmo, kad visas vakcinas, kaip siūloma diversifikavus, pagal pro rata principą įsigyti, tai tikrai virš 100 mln. eurų būtų. Nebūtinai tiek ir kainuotų, nes neaišku, kiek tų vakcinų bus įrodyta, kaip veiksmingos, efektyvios, saugios. Čia ir yra klausimas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis teigė, kad tikslios sumos nurodyti negalima ir dėl konfidencialumo įsipareigojimų, ir dėl nežinios.

Pasak A. Verygos, dabar kalbama apie septynių gamintojų vakcinų pirkimą.

„Niekas negali pasakyti, kiek jų (veiksmingų vakcinų – BNS) tokių bus. Jokio eksperto negalima paklausti, nes niekas negali to įvertinti. Tai toks politinio apsisprendimo klausimas, kaip tas rizikas suvaldyti“, – aiškino ministras.

„Jeigu apsispręstume įsigyti viską, kiek siūloma, kokia galimybė, maksimaliai minimizuojant rizikas, tai ir susidaro tokios sumos“, – pridūrė jis.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad Lietuva dabar turi pasirinkti strategiją vakcinoms pirkti.

„(…) kokį kelią pasirinkti šaliai – rizikuoti, nerizikuoti, kokiu mastu rizikuoti. Tai sprendimai, susiję su mūsų gyventojų sveikata, gyvybe, su mūsų šalies ūkiu, kokios būtų pasekmės, jei mes neskiepytume, ar neturėtume vakcinos, kaip tai atsilieptų mūsų ekonomikai, tai skaičiuotume ne šimtais milijonų eurų (nuostolių – BNS)“, – tvirtino Vyriausybės vadovas.

A. Verygos teigimu, galima rizikuoti ir sutartį sudaryti tik su vienu gamintoju, tačiau tuomet kiltų didžiulė rizika išvis likti be vakcinos.

„Nė vienos vakcinos klinikinis tyrimas dar nėra pasibaigęs, nė viena dar nėra registruota. Mes dabar kalbame apie sutartis, apie kiekius, apie įsigijimo mechanizmus. Jeigu tai būtų įprastas reikalas, kai turėtume visus įrodymus, viskas būtų aišku, tada tiesiog paklaustume specialistų, jie pateiktų kokią nors nuomonę ir viskas būtų tvarkoje. Dabar nėra ko paklausti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Anot jo, skirtingos valstybės šioje situacijoje elgiasi skirtingai.

„Kai kur svarstymai persikelia į parlamentą, bet dažniausiai sprendžia vyriausybės“, – teigė jis.

A. Veryga pabrėžė, kad nereikės mokėti pinigų už nesukurtą vakciną, tačiau ją sukūrus įsipareigojimus bus privalu vykdyti.

„Jeigu vakcina, iš kurios pirkimo mechanizmo nepasitraukiame, pasakome, kad pirksime, kiek siūloma, jeigu bus įrodyta, kad ji efektyvi, mes privalėsime ją įsigyti“, – sakė ministras.

Premjeras tvirtino, kad Vyriausybė sprendimą dėl vakcinų įsigijimo planuoja priimti trečiadienį.

Antradienį šį klausimą svarstys Koalicijos taryba ir Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisija.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.