A. Merkel skambutis A. Lukašenkai neatitinka tikros Vokietijos pozicijos – Ž. Pavilionis

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Kadenciją baigiančios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambutis neteisėtu laikomam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai neatitinka oficialios Vokietijos pozicijos, sako Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas.

„Šis pokalbis sukėlė mums visiems nuostabą, ne tik mums, bet ir mano kolegoms vokiečiams“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Žygimantas Pavilionis.

„Dar penktadienį kartu su dabartiniu kandidatu į CDU (Krikščionių demokratų sąjungos) lyderius Norbertu Roettgenu pasirašėme pareiškimą, kur aiškiai įvardijome, kad A. Lukašenka yra nusikaltėlis, kad jis turi būti teisiamas, kad tai, ką jis daro, šaudydamas žmonėmis per sieną, yra nusikaltimas, kad turi būti naujos sankcijos, kad Baltarusija turi būti paskelbta neskraidymo zona. Aš gerai žinau, kad būtent tokios nuotaikos dabar yra tų žmonių, kurie derasi dėl koalicijos sutarties, ypač žaliųjų, kurie galbūt vadovaus ir užsienio politikai Vokietijoje“, – tvirtino Lietuvos parlamentaras.

Pasak jo, oficiali Vokietijos pozicija dėl neteisėtos migracijos Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos pasienyje su Baltarusija išdėstyta ir pirmadienį vykusioje Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų taryboje. 

Tuomet ministrai nutarė griežtinti sankcijas Baltarusijai režimui.

„Vakar tikrai buvo pasiektas dar vienas žingsnis nuteisiant tą režimą ir aiškiai įvardijant, kad ne tik žmogaus teisių nusikaltimai, ne tik to režimo rėmimas yra nusikaltimas savaime, bet ir viskas, ką šis režimas daro, ką fiziniai ir juridiniai asmenys daro šaudydami tais žmonėmis per sieną, yra nusikaltimas“, – sakė Ž. Pavilionis.

„Dabar renkami įrodymai, siuvami prie bylos ir bus įvardyti kaltieji. Čia yra oficiali Vokietijos pozicija. Labai tikiuosi, kad ji tokia ir liks“, – pridūrė jis.

Seimo URK vadovas A. Merkel skambutį pavadino asmenine iniciatyva, prieštaraujančia ES linijai.

„Bet koks ES skaldymas padės autokratiniams režimams įtvirtinti savo naratyvą, kurį girdime kiekvieną dieną. Mūsų vienybė – vienintelis dalykas, kuris gali mus apsaugoti nuo tokių krizių, aiškiai įvardijant, kas yra kaltas. O kaltas yra A. Lukašenka, už jo stovintis V. Putinas, ką, beje, ponia A. Merkel aiškiai įvardijo anksčiau, ir tiesą pasakius, kiti autokratiniai režimai, ta pati Kinija, kuri nuosekliai dengia tuos veiksmus Jungtinėse Tautose“, – teigė Ž. Pavilionis.

Anot jo, JAV taip pat nepalankiai žiūrima į A. Merkel pokalbį su A. Lukašenka. 

Seimo nario teigimu, ketvirtadienį į Lietuvą atvyksta JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno (Entonio Blinkeno) pavaduotoja demokratijai Uzra Zeya (Urza Zėja). Su ja bus aptarta situacija dėl neteisėtos migracijos.

Pirmadienio vakarą pranešta, kad autoritarinis Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka ir Vokietijos kanclerė A. Merkel surengė telefonines derybas dėl nelegalių migrantų Baltarusijos pasienyje su Lenkija, Lietuva ir Latvija, aptarti šios krizės sprendimo būdai.

Iki tol Vakarų lyderiai laikėsi pozicijos nebendrauti su A. Lukašenka, nes 2020 metais Baltarusijoje vykę prezidento rinkimai buvo nedemokratiški, jų rezultatai – suklastoti.

Tūkstančiai migrantų pastaraisiais mėnesiais bando patekti į ES nares Lenkiją, Lietuvą ir Latviją per Baltarusijos sieną. Praėjusią savaitę įtampa pasienyje smarkiai išaugo, nes pasienyje susitelkė keli tūkstančiai migrantų. Jie vis bando pralaužti sienos užkardas.

Briuselis ir Lietuvos Vyriausybė kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tokius veiksmus hibridine agresija keršijant už ankstesnes bloko sankcijas Baltarusijai dėl represijų prieš opoziciją po pernai įvykusių prezidento rinkimų.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.