Atskleistas galimai didžiausias ES „karuselinis“ sukčiavimas, kratos atliktos ir Lietuvoje

Фото pixabay.com

Europos prokuratūra atskleidė galimai didžiausią Europos Sąjungoje (ES) „karuselinio“ sukčiavimo atvejį, kratos antradienį atliktos ir Lietuvoje.

Kaip pranešė Generalinė prokuratūra (GP), Europos prokurorai su 14 ES valstybių narių teisėsaugos institucijomis vienu metu atliko koordinuotus proceso veiksmus, įskaitant daugiau nei 200 kratų, susijusiame su sudėtinga pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sukčiavimo schema parduodant populiarias elektronines prekes.

Kratos antradienį atliktos Belgijoje, Kipre, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Italijoje, Lietuvoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Ispanijoje. Vykdant šią „Admiral“ vardu pavadintą tarptautinę didelio masto operaciją 2022 metais spalį kratos jau buvo atliktos Čekijoje, Vengrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Slovakijoje ir Švedijoje.

Kaip pranešė prokuratūra, pagal „Admiral“ metu surinktus duomenis, tai gali būti didžiausias kada nors ES paaiškėjęs PVM „karuselinis“ sukčiavimas, preliminari žala Bendrijos mokesčių mokėtojams vertinama 2,2 mlrd. eurų.

Baudžiamasis persekiojimas pradėtas 2021 metų balandį, kai Portugalijos mokesčių inspekcija Koimbroje ieškojo bendrovės, prekiaujančios mobiliaisiais telefonais, planšetiniais kompiuteriais, ausinėmis ir kitais elektroniniais prietaisais, įtariamos sukčiavimu PVM srityje.

Portugalijos institucijos pranešė apie šį atvejį Europos prokuratūrai, o Portugalijos deleguoti Europos prokurorai nusprendė atlikti tolesnį tyrimą. Jo metu nustatyti įtariamos Portugalijos bendrovės ir beveik 9 tūkst. kitų juridinių asmenų bei daugiau kaip 600 fizinių asmenų įvairiose šalyse nusikalstami ryšiai.

Nusikalstama schema buvo vykdyta 22 Europos prokuratūros veikloje dalyvaujančiose valstybėse narėse, taip pat Vengrijoje, Airijoje, Švedijoje ir Lenkijoje bei kitose šalyse, įskaitant Albaniją, Kiniją, Mauricijų, Serbiją, Singapūrą, Šveicariją, Turkiją, Jungtinius Arabų Emyratus, Jungtinę Karalystę ir Jungtines Valstijas.

Pasak pranešimo, be žalos dydžio šis PVM „karuselinis“ sukčiavimas išsiskiria tuo, kad gausioje įmonių grandinėje, be fiktyviai įsteigtų bendrovių, dalyvauja ir kiti iš pirmo žvilgsnio sąžiningi elektroninių prietaisų tiekėjai.

Schemoje  galimai dalyvavo bendrovės, kurios parduoda prekes internetinėse prekybos platformose, reikalauja iš nacionalinių mokesčių administratorių grąžinti PVM, vėliau už prekių pardavimus gautas pajamas nukreipia į užsienį ir „dingsta“, taip pat, įtariama, atlieka ir pinigų plovimo veiksmus. 

Remiantis naujausiais Europolo vertinimais, karuselinis sukčiavimas PVM srityje, arba sukčiavimas „dingusio prekiautojo ES Bendrijoje“ (angl. Missing Trader Intra-Community, MTIC), yra pelningiausias nusikaltimas ES, dėl kurio valstybės narės kasmet patiria apie 50 mlrd. eurų mokestinių nuostolių.

Anot Lietuvos prokuratūros, tokio masto tarpvalstybinį sukčiavimą PVM srityje, panašų į nustatytą operacijos „Admiral“ metu, žvelgiant tik iš nacionalinės perspektyvos būtų sudėtinga išaiškinti.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *