J. Bidenas smerkia Baltarusiją už „piktinantį“ priverstinį keleivinio lainerio nutupdymą

Photo by Elvert Barnes on Foter.com / CC BY-SA

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pirmadienį pasmerkė Baltarusiją už „piktinantį“ priverstinį keleivinio lainerio, skridusio iš Graikijos į Lietuvą, nutupdymą ir juo skridusio opozicijos aktyvisto Ramano Pratasevičiaus sulaikymą.

„Šis piktinantis incidentas ir vaizdo įrašas, kurį, atrodo, per prievartą padarė R. Pratasevičius, yra gėdingi puolimai tiek prieš kitokias politines pažiūras, tiek prieš spaudos laisvę“, – sakė J. Bidenas.

Šis jo pareiškimas pasirodė po to, kai Baltarusijos valstybinė televizija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame sulaikytas R. Pratasevičius sako bendradarbiaujantis su teisėsaugos pareigūnais ir duodantis „prisipažįstamuosius parodymus“ dėl kaltinimų organizavus protestus.

„Sveikinu žinią, kad Europos Sąjunga paragino taikyti tikslines ekonomines sankcijas ir kitas priemones ir paprašė mano komandos parengti tinkamas galimybes, kad atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn“, – savo pareiškime pridūrė JAV prezidentas.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą sekmadienį išsiuntęs naikintuvą, kad priverstinai Minske nutupdytų iš Atėnų į Vilnių skridusį „Ryanair“ lėktuvą, kuriame buvo 26 metų R. Pratasevičius ir jo mergina Sofija Sapega. Jie buvo sulaikyti.

ES lyderiai pirmadienį susitarė nutraukti oro susisiekimą su Baltarusija, be to, blokas teigė, kad priims tolesnes „tikslines ekonomines sankcijas“ Baltarusijos pareigūnų atžvilgiu, tad juodasis sąrašas, į kurį dėl represijų prieš opoziciją jau įtraukti 88 režimo veikėjai ir septynios įmonės, dar išsiplės.

Minėtame vaizdo įraše R. Pratasevičius, kuriam Baltarusijoje gresia 15 metų kalėjimo bausmė, kalbėjo sėdėdamas kažkokiame kambaryje prie stalo dėvėdamas juodą džemperį su gobtuvu, o ant jo veido buvo matyti, regis, šviežių nubrozdinimų žymės. Jis sakė, esą pareigūnų elgesys su juo yra „maksimaliai korektiškas ir atitinkantis įstatymus“.

„Jungtinės Valstijos prisijungia prie viso pasaulio šalių ragindamos jį paleisti, taip pat paleisti šimtus politinių kalinių, kuriuos yra neteisingai sulaikęs Lukašenkos režimas“, – sakė J. Bidenas.

Baltieji rūmai pridūrė, kad J. Bideno nacionalinio saugumo patarėjas Jake’as Sullivanas (Džeikas Salivanas) pasikalbėjo su ištremta opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja, norėdamas perduoti „tvirtą Jungtinių Valstijų paramą Baltarusijos žmonių reikalavimams dėl demokratijos, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių“.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.