Vilniuje pirmadienį posėdžiavusi NATO Parlamentinė Asamblėja (PA) vienbalsiai priėmė deklaraciją „Kartu su Ukraina“, joje raginama stiprinti sankcijas Rusijai, didinti ginkluotės tiekimą Ukrainai.
Dokumentu siūloma „tęsti ir stiprinti sankcijas tol, kol Rusija atsisakys neteisėtų veiksmų ir išves savo karines pajėgas iš visų tarptautinės teisės aktais pripažintų Ukrainos teritorijų“, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.
Taip pat šalys raginamos dalintis žvalgybos informacija su Ukraina, padidinti ginkluotės tiekimą, ypač priešlėktuvinės, priešraketinės, priešlaivinės, taip pat artilerijos, amunicijos.
NATO PA taip pat patvirtina, kad „Ukraina pati sprendžia dėl savo ateities ir nė vienas sprendimas nebus priimtas be Ukrainos dalyvavimo“, reikalauja, kad Rusija atblokuotų kelius Ukrainos grūdų eksportui ir būtų išvengta pasaulinės maisto krizės.
Deklaracija taip pat siūloma skubiai pereiti prie priešakinės gynybos pozicijos, dislokuojant ženklų skaičių karių ir įrangos rytiniame NATO sparne, „taip užtikrinant pasirengimą apginti kiekvieną NATO teritorijos pėdą“.
Dokumente pasisakoma apie būtinybę naujoje NATO strategijoje aiškiai įvardyti Rusijos revizionizmą ir agresyvius veiksmus kaip didžiausią grėsmę euroatlantiniam saugumui.
NATO PA pirmadienį tai pat priėmė deklaraciją „Rusijos grėsmės akivaizdoje“ su siūlymais NATO viršūnių susitikimui Madride. Jais siūloma viršūnių susitikime dar kartą patvirtinti 5 straipsnio ir kolektyvinės gynybos svarbą, stiprinti pajėgas NATO rytiniame sparne.
Dokumentą pristatęs NATO PA prezidentas Geraldas E. Connolly’is teigė, Rusijos agresyvūs veiksmai kelia didžiausią tiesioginę grėsmę euroatlantiniam saugumui.
„Nors turime išlaikyti atvirus bendradarbiavimo kanalus, dabartinėmis aplinkybėmis prasmingo dialogo su Rusija negali būti, turint omenyje, kad Rusija šiuo metu žudo taikius Ukrainos piliečius, bombarduoja kaimus ir miestus“, – pabrėžė NATO PA vadovas.
Rezoliucija išsakoma būtinybė toliau remti Ukrainą, palankiai įvertinamas Suomijos ir Švedijos sprendimas teikti paraiškas tapti NATO narėmis.
Seimo rūmuose pirmadienį vyko NATO PA plenarinė sesija, kurios pagrindinės temos buvo Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir keliamos grėsmės.
Asamblėja turėjo būti surengta Kyjive, tačiau dėl Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą renginį teko skubiai perkelti į saugesnę vietą, Lietuvos Seimas pasiūlė jį organizuoti Vilniuje.
NATO PA yra tarpparlamentinė organizacija, joje Aljanso valstybių narių parlamentarai kartu su organizacijai nepriklausančiais partneriais aptaria svarbiausius politikos, saugumo ir gynybos klausimus euroatlantiniame regione.
Pastarąjį kartą NATO PA pavasario sesija Lietuvoje vyko 2014 metais.
*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama