Pasvalio rajone planuojama nugriauti tris paminklus Raudonosios armijos kariams

Pasvalys/ Nuotrauka BNS/ Žygimantas Gedvila

Pasvalio rajone planuojama nugriauti tris Raudonosios armijos kariams skirtus paminklus.

Dėl to sprendimą gegužės pabaigoje ketina priimti savivaldybės taryba.

„Geriau, kad būtų sutarimas. (…) Taryboje apkalbėsime ir padarysime tvarką“, – BNS sakė savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas.

Pagal parengtą savivaldybės tarybos nutarimo projektą, ketinama griauti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose esančius paminklus Joniškėlio, Vaškų ir Pušaloto miesteliuose.

Taip pat numatoma nuimti sovietinius simbolius, esančius ant paminklų Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose Pasvalio mieste, Pumpėnų  ir Saločių miesteliuose.

„Sprendimo projektas parengtas atsižvelgiant į Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą faktą ir su tuo susijusius esamus ir tikėtinus istorinės tiesos iškraipymo veiksmus“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Savivaldybės duomenimis, Pasvalio rajone yra aštuonios Antrojo pasaulinio karo Raudonosios armijos karių ir sovietinių aktyvistų palaidojimo vietos. Penkios iš jų įrašytos į Kultūros vertybių registrą ir turi vietos reikšmės statusą bei teisinę apsaugą.

„Vienas yra paminklas, kiti – tokios stelos pastatytos, vienos su žvaigžde, kitos – be žvaigždės. Ir vienas keistas paminklas Pumpėnuose, parkelyje. Ten yra didžiulė stela su penkiakampe žvaigžde ant šono ir aptverta aikštelė. Ši vieta keisčiausia. Pagal žmonių pasakojimus, gali būti, kad ten nelabai kas ir palaidota, kad galėjo būti palaidota dėžė, kurioje nieko nebuvo“, – pasakojo meras.

Pasak jo, visose vietose Rusijos ambasada anksčiau pasirūpino, kad būtų pritvirtintos granito lentos su užrašais apie amžiną atmintį ir šlovę.

„Kiti ženklai yra kapinėse arba prie kapinių“, – teigė G. Gegužinskas.

Pasak mero, Vaškų kapinėse esantis karį vaizduojantis paminklas pripažintas kultūros vertybe, dėl jo tariamasi su Kultūros paveldo departamentu. Norima skulptūrą demontuoti, postamentą ir granito lentą palikti.

Kiti du siūlomi griauti paminklai neįrašyti į Kultūros vertybių registrą. 

Siūlomas sprendimas neapima Kultūros vertybių registre esančių sovietinių paminklų Pasvalyje, Saločiuose ir Pumpėnuose. 

„Šiems objektams galioja teisinė apsauga, todėl dėl jų demontavimo Kultūros paveldo departamentas priims sprendimą atskira tvarka – spręs dėl išbraukimo iš registro ir teisinės apsaugos panaikinimo. Iki tol šių paminklų demontuoti negalima“, – nurodoma aiškinamajame rašte.

Rusijai pradėjus karinę agresiją Ukrainoje, Lietuvoje kilo iniciatyva iš viešos aplinkos pašalinti okupacinės kariuomenės kariams skirtus paminklus ir kitus atminimo ženklus.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *