Psichotropiniai vaistai galės būti skiriami e.receptais arba ant specialių blankų – SAM

Nuotrauka BFL/ Saulius Žiūra

Nuo kitų metų liepos psichotropiniai vaistai galės būti išrašomi tik elektroniniais receptais arba ant specialių receptinių blankų, skirtų narkotiniams vaistams.

Taip siekdama skatinti racionalų psichotropinių vaistinių preparatų skyrimą ir vartojimą bei išvengti neteisėto jų įsigijimo klastojant popierinių receptų blankus, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Jos duomenimis, šiuo metu 30 proc. vaistinėse išduodamų psichotropinių vaistų dar išrašoma popieriniuose receptų blankuose. Taip pat pasitaiko atvejų, kai popieriniai receptai klastojami ir tokiu būdu psichotropiniai vaistai vaistinėse įsigyjami neteisėtai. 

Pasak SAM, nuo kitų metų įvedama griežtesnė tvarka, vaistininkų nuomone, bus efektyvus įrankis užkertant kelią receptų klastojimui, su kuriuo vaistinių darbuotojai vis dar susiduria.

Šis pakeitimas, ministerijos teigimu, taip pat padės gerinti racionalų psichotropinių vaistų vartojimą.

Neracionalus tokių vaistų vartojimas gali sukelti priklausomybę, nerimastingumą, susijaudinimą, irzlumą, agresyvumą. Tai taip pat didina tikimybę nukristi ir patirti kaulų lūžius, o neracionaliai šiuos vaistus vartojantiems vairuotojams padidėja avarijų tikimybė.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas, gydytojas anesteziologas-reanimatologas Robertas Badaras atkreipia dėmesį, kad psichotropiniai vaistai, kurių veiklioji medžiaga veikia medžiagų apykaitą galvos smegenyse, jautresnės psichikos žmonėms gali sukelti priklausomybę.

Pernai atlikto Alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) duomenimis, Lietuvoje kas penktas tyrimo dalyvis nurodė, kad mažiausiai kartą gyvenime yra vartojęs raminamųjų ar migdomųjų vaistų, jų nepaskyrus gydytojui.  

Prasčiausia situacija dėl nemedikamentinio receptinių vaistų vartojimo įpročių tarp paauglių yra tik Lietuvoje ir Latvijoje, kur atitinkamai raminamuosius ar migdomuosius vaistus, nepaskyrus gydytojui, mažiausiai kartą per gyvenimą vartojo 20 proc. ir 21 proc. paauglių.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad fizinė priklausomybė nuo vaistų pasireiškia pykinimu, baime, nemiga ar haliucinacijomis. Psichologinė priklausomybė – tai jausmas, priverčiantis galvoti, jog žmogus negali sustoti vartoti vaistų. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.