Rusijos grėsmė, nepaisant nuostolių Ukrainoje, negali būti nuvertinta – Nausėda

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Robertas Dačkus

Rusijos grėsmė, nepaisant didžiulių nuostolių Ukrainoje, negali būti nuvertinta, pirmadienį dalyvaudamas Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) valstybių narių vadovų susitikime Rygoje sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

„Rusija išlieka didžiule grėsme ir būtų didelė klaida galvoti, kad Rusija, panaudodama savo karinį potencialą Ukrainoje, nukraujuoja ir tampa silpnesne. Taip, taktiniu požiūriu galbūt jiems reikia atsistatyti, tačiau strategiškai žvelgiant, tikrai būtų neteisinga teigti, kad Rusija praranda savo geluonį ir nebėra pajėgi kelti grėsmės aplinkinėms valstybėms“, – žurnalistams Rygoje sakė G. Nausėda.

Lietuvos vadovas pabrėžė, kad regiono šalys turi būti pasirengusioms bet kokiems scenarijams ir sukurti tokį atgrasymo efektą, kurio niekas nenorėtų testuoti ir kvestionuoti.

Prezidentas taip pat atkreipė dėmesį, kad Švedijos ir Suomijos narystė NATO  sustiprins saugumo situaciją Baltijos jūros regione, tačiau savaime neišspręs visų saugumo klausimų.

„Todėl Madrido viršūnių susitikimo sprendimų įgyvendinimas, NATO priešakinės gynybos stiprinimas Baltijos regione ir oro gynybos pajėgumų didinimas yra efektyviausias Rusijos atgrasymo būdas“, – pabrėžė jis.

G. Nausėda taip pat teigė, kad JEF, koordinuodamos ir papildydamos NATO pastangas, yra svarbus saugumo bei stabilumo šiaurės Europoje ir Baltijos regione veiksnys.

Prezidentas akcentavo, kad reikalingas dar aktyvesnis JEF karinis bendradarbiavimas, pirmiausia bendros JEF narių pratybos Baltijos jūros ir Tolimosios šiaurės regionuose.

Kaip pranešė Prezidentūra, per JEF valstybių narių vadovų susitikimą didelis dėmesys skirtas hibridinių grėsmių bei kritinės infrastruktūros apsaugos klausimams.

„Sprogimai „Nord Stream“ dujotiekyje parodė, kad ir giliausias jūros dugnas šiandien nebėra saugi vieta, todėl privalome stiprinti bendradarbiavimą saugant povandeninius duomenų kabelius ir kitą kritinę strateginės svarbos infrastruktūrą“, – sakė G. Nausėda.

Lietuvos vadovas JEF valstybių narių vadovų susitikime kartu su Jungtinės Karalystės, Latvijos, Estijos, Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Danijos, Islandijos ir Nyderlandų vadovais aptarė Rusijos karo Ukrainoje sąlygotą saugumo padėtį Baltijos jūros Šiaurės Europos regione, paramos Ukrainai, kritinės infrastruktūros apsaugos iššūkius.

2012 metais Jungtinės Karalystės iniciatyva pradėtas kurti JEF šiuo metu sudaro dešimt Šiaurės Europos regiono šalių. Pajėgos skirtos veikti jūroje, ore ir sausumoje.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *