Seimas ragina užkirsti kelią Rusijos siekiams nuspręsti Baltarusijos ateitį

Nuotrauka BFL/ Irmantas Gelūnas

Seimas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, kuria ragina tarptautinę bendruomenę reaguoti į įvykius Baltarusijoje ir užkirsti kelią Rusijai lemti šios šalies politikos kryptį.

Už tokią rezoliuciją vienbalsiai buvo 91 Seimo narys. Tarp jos teikėjų – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir beveik visų Seimo parlamentinių frakcijų atstovai.

Valdantiesiems priklausančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos Seime nariai nedalyvavo balsavime, nes, anot partijos lyderio europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio, „turime ne teisti kaimynus, o skatinti dialogą“.

Rezoliucija Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka įvardijamas neteisėtu vadovu, tarptautinė bendruomenė raginama bet kokius jo veiksmus siekiant sudaryti naujus susitarimus su Rusija vertinti kaip nusikaltimą prieš tautą, de facto šalies aneksiją.

Rusijos reikalaujama nesikišti į Baltarusijos vidaus ir užsienio politiką, o tuo atveju, jei bus bandoma „prieš baltarusių tautos valią apriboti šalies suverenitetą“, taikyti papildomas sankcijas Rusijai bei Baltarusijos režimo atstovams.

Taip pat tarptautinė bendruomenė raginama pasiūlyti baltarusių tautai ir jos teisėtiems atstovams įvairias politines, ekonominės, finansinės, vizų palengvinimo ir kitokias pagalbos priemones.

Rezoliuciją pristatęs konservatorius Žygimantas Pavilionis teigė, kad Lietuva turi paskatinti tarptautinę bendruomenę reaguoti į įvykius Baltarusijoje.

„Situacija šalies viduje nė kiek nepagerėjo: smurtas, kraujas, jokio dialogo ir kas dar blogiau – šiuo metu A. Lukašenka iš esmės baigia parduoti savo šalį, baigiamos derybos su Rusija dėl paskutinių sąjunginės sutarties straipsnių, po kurių iš šalies neliks nieko – tik butaforinė valstybė su keliomis iškabomis užsienyje, mes to negalime leisti“, – kalbėjo konservatorius.

„Bet kokie tarptautiniai susitarimai, kurie apribos Baltarusijos suverenitetą, yra niekiniai, yra nusikaltimas prieš baltarusių tautą, negali būti tarptautinės bendruomenės pripažįstami, tai yra de facto šalies aneksija“, – pažymėjo Ž. Pavilionis.

Valdantiesiems priklausanti Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga balsavime nedalyvavo, rezoliuciją pavadino „politinių dividendų ieškojimu“.

„Akivaizdu, kad ši rezoliucija yra politinių dividendų ieškojimas kai kurių politikų, ypač tų, kurie balotiruojasi užsienio lietuvių apygardose. Apskritai esame įsitikinę, kad santykiuose su kaimynais reikia vykdyti lankstesnę politiką, dialogo politiką, o ne savo pozicijos primetimo ir tuo pačiu būsimo bendradarbiavimo tiltų deginimo“, – partijos pranešime cituojamas jos vadovas V. Tomaševskis.

Baltarusiją jau mėnesį krečia protestai nuo rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Kilę masiniai protestai šalyje malšinami jėga, Europos Sąjunga svarsto įvesti sankcijas už smurtą ir rinkimų klastojimą atsakingiems režimo pareigūnams.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *