Į Seimo salę grįžta projektas dėl valstybės vadovo statuso suteikimo V. Landsbergiui

Nuotrauka BNS/ Lukas Balandis

Seimo seniūnų sueiga nutarė į antradienio parlamento plenarinio posėdžio darbotvarkę įtraukti įstatymo projektą dėl valstybės vadovo statuso suteikimo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Tokį siūlymą per seniūnų sueigos posėdį pateikė pirmasis Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma.

Anot jo, šis projektas seniai laukia svarstymo stadijos.

Politikas tvirtino, kad kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus apdovanojimas Aleksandro Stulginskio žvaigžde „priminė tą neišspręstą problemą“.

Galutinį sprendimą dėl projekto įtraukimo į antradienio posėdžio darbotvarkę priims pats Seimas.

Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen inicijuotas projektas Seimui pateiktas beveik prieš metus – pernai birželį. Juo konstatuojama, kad „1990–1992 metais veikusios Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, kaip aukščiausiasis Lietuvos Respublikos pareigūnas, buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

Prieš posėdį parlamento vadovė sakė, kad tai klausimas, kurį „senokai reikėjo išspręsti“. Ji vylėsi, kad parlamentas projektą priims ir V. Landsbergis bus ne tik de facto, bet ir de jure pripažintas šalies vadovu.

„Opozicijoje yra skirtingų nuomonių, matyt, yra tų žmonių, kurie iš principo nepalaiko. nežinau, ar jie pakeis savo nuomonę. Labiausiai norėtųsi, kad tokie klausimai būtų sprendžiami konsensuso būdu ir sulauktų kuo platesnio palaikymo“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Projektui pritariantys valdantieji teigia, kad reikia konstatuoti, jog 1990 metais atkūrus nepriklausomybę iki prezidento rinkimų Lietuva turėjo vadovą, opozicija kritikuoja jį kaip bandymą perrašyti istoriją. Opoziciniai „valstiečiai“ tvirtina, kad tuometinė Laikinoji Konstitucija Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui nesuteikė valstybės vadovo statuso.

Seimo teisininkai buvo pateikę išvadą, kad siūlymas Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui suteikti valstybės vadovo statusą gali prieštarauti Konstitucijai. Jie rėmėsi ankstesniais Konstitucinio Teismo nutarimais.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas tokiai Teisės departamento išvadai nepritarė.

Parlamente jau bandyta suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

*Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB «BNS» sutikimo draudžiama

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *