Raginimai remti Taivano įtraukimą į PSO – atvira provokacija, sako Kinijos ambasadorius

Nuotrauka BFL/ Paulius Peleckis

Kelių šimtų Lietuvos politikų, mokslo ir visuomenės veikėjų raginimą aukščiausiu lygiu paremti Taivano įtraukimą į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) veiklą Kinijos ambasadorius Lietuvoje vadina „atvira provokacija prieš vienos Kinijos principą“.

„Aš itin vertinu dabartinę Lietuvos poziciją, kuri atsargi, sumani, bendradarbiaujant su Taivano žmonėmis techniniame, ekspertiniame, praktiniame lygiuose, ekonomikos, kultūros, labdaros srityse. Tačiau oficialiai Kinijos valdžia yra vienintelė atstovaujanti visos Kinijos, įskaitant Taivaną žmonėms. Tad kai Seimo nariai ir keli šimtai žmonių remia Taivano bendradarbiavimą su PSO ir kitais JTO padaliniais, tai yra oficialus, politinis veiksmas, kuriam Kinijos valdžia prieštarauja ir laiko tai atvira provokacija prieš vienos Kinijos principą“, – interviu portalui delfi.lt sakė ambasadorius Shen Zhifei (Šenas Džifėjus).

Penkiasdešimt Seimo narių ir per šimtą kultūros bei mokslo atstovų praėjusią savaitę kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, ragindami aukščiausiu lygiu paremti Taivano įtraukimą į PSO veiklą.

Jie taip pat paragino prezidentą inicijuoti imtis priemonių, kad Taivanas galėtų dalyvauti kitų Jungtinių Tautų organizacijų veikloje, inicijuoti Lietuvos ekonominės atstovybės Taivane atidarymą ir kelti Taivano pripažinimo klausimą Europos Sąjungoje.

Kreipimosi autoriai teigia, kad Lietuva solidarumą Taivanui turėtų parodyti įvertindama jo pažangą kovojant su koronaviruso plitimu, taip pat Taivano paramą Lietuvai sovietinės okupacijos metais ir atkuriant nepriklausomybę.

Taivano narystę PSO blokuoja Kinija – šios šalies komunistinė valdžia neatsisako grasinimų jėga gauti salos kontrolę, o paramą Taivanui kritikuoja kaip kišimąsi į jos vidaus reikalus. 

Prezidentas Gitanas Nausėda komentuodamas šį raginimą per atstovą pareiškė, jog remia praktinį bendradarbiavimą su Taivanu, siekiant dalytis patirtimi valdant koronaviruso krizę, tačiau ši sala formaliai negali tapti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nare, nes nepriklauso JT narėms. 

Kalbėdamas apie koronaviruso pandemiją, Kinijos ambasadorius Lietuvoje delfi.lt teigė, jog dėl jos negalima kaltinti Kinijos, nes dar nėra nustatyta, kurioje šalyje kilo COVID-19.

„Šiandien niekas negali tvirtai pasakyti, ar naujo viruso protrūkis prasidėjo Kinijoje, moksliniai tyrimai dar tęsiasi. Kadangi tai pirmas naujai atsiradęs virusas, mums reikia laiko suprasti. Žinoma, turime patirties su SARS 2003 metais ir iki šiol nežinome, iš kur atkeliavo ir kaip dingo šis virusas. Niekas negali būti tikras, kokia yra naujojo iš pradžių Uhane užfiksuoto fiksuoto koronaviruso kilmė – ar tai SARS, ar kažkas naujo. Mums reikia mokslinių tyrimų analizės ir tada galima bus pateikti išvadas“, – portalui sakė diplomatas. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *