Signalas iš rinktinės: karštis – rimtas išbandymas

Nuo karščio leipstantys žmonės ir Lietuvos krepšinio rinktinės vyrai, kurie treniruojasi atrankos į pasaulio čempionatą langams, turi bendro kai ką daugiau nei pergalės troškimas. Tai – prakaituoti kūnai, patiriantys rimtus išbandymus. Medikai karščio padarinius žmogaus organizmui prilygina intensyviai treniruotei.

„Užpuolus karščiams žmogus natūraliai prakaituoja. Gal ne taip gausiai, kaip per mūsų treniruotę, bet taip pat netenka daug skysčių. Tačiau tokiomis sąlygomis vien gerti skysčius nepakanka, reikia atkurti organizmo balansą», — sako Petras Mikučionis, drauge su kitais Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės medikais prieš treniruotę krepšininkams dalijantis įvairiaspalvį vandenį, prisodrintą įvairiais mikroelementais.

Pasak P. Mikučionio, drauge su prakaitu pasišalina biologiškai aktyvios medžiagos, dėl mineralų junginių, turinčių elektros krūvį — elektrolitų — trūkumo gali pradėti spazmuoti raumenis, sutrikti širdies ritmas, svaigti galva.

„Todėl mes geriamą vandenį papildome svarbiais mikroelementais, tokiais kaip kalcis, magnis, kalis ir natris. Šie elementai, atlieka labai daug  svarbių funkcijų organizme, reguliuoja vandens kiekį ir apykaitą, kraujo rūgštingumą, nervų ir raumenų funkcijas, atsako už raumenų susitraukimą», — sako kineziterapeutas P. Mikučionis.

Pasak jo, atkurti organizmo elektrolitus galima ne tik papildais, beriamais į vandenį, tačiau ir natūraliu aukštos mineralizacijos  vandeniu. O krepšininkams, kurių treniruotės ypač intensyvios, reikia dar ir kitokių medžiagų, tokių, kaip amino rūgštys ir panašiai – kad organizmas atsistatytų iki kitos treniruotės arba rungtynių.

P. Mikučionis atkreipia dėmesį, kad elektrolitai ne tik „atsakingi» už tam tikras organizmo funkcijas. Jie dalyvauja daugybėje cheminių procesų, kurie garantuoja mūsų gyvybingumą. Tarp jų – to paties vandens įsisavinimas ląstelėse.

„Tai tarsi uždaras ratas. Organizmas, gindamasis nuo perkaitimo, netenka mineralų, vandens patekimas į ląsteles pasunkėja. O kai kūnui trūksta vandens, sutrinka balansas, prasideda dehidratacija. Tada sutrinka ir prakaitavimas – apsauga nuo perkaitimo. Sutrikus organizmo drėgmės balansui sunkiau šalinami toksinai, sutrinka deguonies ir maistinių medžiagų pasisavinimas, net imunitetas», — sako Lietuvos krepšinio rinktinės medikų komandos narys.

Anot jo, vienas geriausiai atpažįstamų simptomu kad organizme trūksta mikroelementų – raumenų mėšlungis. Dažniausiai traukti raumenis pradeda esant magnio trūkumui. Nepakankant kalio, gali sutrikti širdies veikla, prasidėti prieširdžių virpėjimas. Trūkstant kalcio, padidėja sausgyslių, raumenų ir kaulų traumų rizika.  

P. Mikučionis pastebi, kad žmonės karštą dieną dažnai geria įvairius gėrimus, nesusimąstydami apie jų sudėtį ir apie tai, kad savo organizmui galima pakenkti dar daugiau.

„Siūlyčiau atkreipti dėmesį, ką pilate į save. Jei rinktinės krepšininkai per treniruotes ir po jų tokius gėrimus gertų, pamirštų ne tik pergalių skonį, tačiau ir ilgas karjeras», — sako P. Mikučionis, su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine dirbantis jau daugiau nei dešimt metų.

Pranešimas spaudai

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *