
Nepaisant ekonomikos ir darbo užmokesčio augimo, Lietuvoje praėjusiais metais ėmė didėti cigarečių kontrabanda, rodo bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių pakelių tyrimas. Jo duomenimis, daugiau nei kas penkta praėjusiais metais Lietuvoje surūkyta cigaretė buvo kontrabandinė.
Pasak „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio, Lietuvoje yra ir savivaldybių, kur beveik kas antra surūkoma cigaretė yra kontrabandinė.
„Matome naują išryškėjusią tendenciją – padidėjo cigarečių kontrabanda (…). Pastaraisiais metais kontrabanda vėl pradėjo didėti ir praėjusių metų pabaigoje pasiekė 21,3 proc. (nuo visų surūkytų cigarečių – BNS)“, – „Swedbank“ ekonomikos apžvalgos pristatymo renginyje sakė N. Mačiulis.
„Yra Lietuvoje savivaldybių, kur kontrabandinė produkcija sudaro beveik pusę suvartojamų cigarečių, aišku, tai yra šalia Baltarusijos sienos. Beveik visa kontrabandinė produkcija patenka būtent iš Baltarusijos cigarečių fabriko“, – pridūrė jis.
Anot ekonomisto, tarp priežasčių, kodėl auga kontrabanda, yra sparčiau didinami akcizai bei nepakankamas dėmesys kontrabandos stabdymui ir kontrolei, be to, be vadovo jau ilgą laiką esantis Muitinės departamentas.
„Beveik du metus Muitinės departamentas neturi vadovo, Kenos geležinkelio stotyje esantis rentgeno aparatas, kuris turi skanuoti traukinius, neveikia ir niekam neįdomu, neskanuojami traukiniai. Tai iškart atsispindi ir kontrabandos statistikoje“, – sakė N. Mačiulis.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Estijoje ir Latvijoje, augant šalių ekonomikoms, kontrabanda mažėja.
Tyrimas parodė, kad Latvijoje kontrabandinės cigaretės pernai sudarė 16,8 proc., Estijoje – 9,9 proc. visų surūkomų cigarečių.
